Robot-keşikçi fəvvarədə “boğuldu” İyul 19, 2017 | 03:06 / Maraqlı məlumatlar
“Knightscope” şirkətinin hazırladığı K5 adlı robot-keşikçi qeyri-müəyyən səbəbdən Corctaunda yerləşən “Vaşinqton limanı” ticarət kompleksinin yanındakı fəvvarəyə düşərək “boğulub”.
Ticarət mərkəzinin nümayəndələri bildiriblər ki, robot yaxın vaxtlarda ticarət mərkəzinin avtodayanacaqlarına nəzarət etmək üçün alınmışdır və hazırda sınaq mərhələsindədir. Şahidlərin sözlərinə görə, K5 fəvvarəyə müstəqil şəkildə yaxınlaşıb və suya düşdükdən sonra öz işini dayandırıb.
Suda batmış robot-adamın şəkilləri sosial şəbəkələrdə tez bir zamanda yayılaraq geniş müzakirələrə səbəb olub. Şahidlərdən biri qeyd edib ki, alimlər bəşəriyyətə uçan maşınların hazırlanmasını söz versələr də, nəticədə insanlar yalnız intihara meylli robotları əldə edə biliblər.
“Knightscope” nümayəndələri bildiriblər ki, bu təsadüfən baş vermiş hadisədir və səbəbi araşdırılır. Şirkət, həmçinin bir həftə ərzində “Vaşinqton limanına” yeni avtonom-keşikçi göndərəcəyi barədə söz verib.
hitech.newsru.com saytının verdiyi məlumata görə, K5 robotu şübhəli hərəkətlərin monitorinqinin avtonom sistemini təşkil edir. 136 kq-dan çox çəkiyə malik mexanizm kamera, mikrofon, teplovizor, lazer məsafəölçəni və radarla təchiz olunub. K5 məkanın keşiyini çəkir, şübhəli hərəkətlər aşkar edildiyində kamera ilə görüntünün birbaşa yayımını həyata keçirərək kömək istəyir.
Qeyd edək ki, bu K5 robotu ilə bağlı ilk hadisə deyil. Belə ki, ötən ilin iyulunda Stenfordun ticarət mərkəzində işləyən Knightscope robotu 16 aylıq uşağın üzərinə yeriyərək onun ayağını əzmişdir. Oğlanın anasının sözlərinə görə, robot əvvəlcə uşağı itələmiş, sonra üzü üstə yerə yıxılmışdır. Qurğu bu halda da dayanmamış və hərəkətini davam etdirmişdir. Xoşbəxtlikdən, uşaq ciddi xəsarət almamışdır.

Robot-guard "drowned" in the fountain July 19, 2017 | 03:06 / Interesting information
Robot guard K5, developed by Knightscope, for no apparent reason, "drowned" in a fountain near the shopping complex "Washington Harbor" in Georgetown, writes TJ.
According to the representatives of the shopping centre, the robot was purchased recently for patrolling the parking lots of the shopping centre and is now in the testing stage, according to which its work is planned to be optimized. According to witnesses, K5 independently went to the fountain and ceased to function after falling into the water.
Photographs of the robot drowned quickly swept the social network, and many users were able to practice in wit. For example, one eyewitness noted that humanity was promised flying machines, but in the end, people only got robots with suicidal tendencies.
Representatives of Knightscope told Buzzfeed News that it was an "isolated case", which is being investigated. The company also promised to send a new autonomous guard to the Washington Harbor within a week.
The K5 robot is an autonomous system for monitoring suspicious activity. It is equipped with a camera, a microphone, a thermal imager, a laser rangefinder, and a radar. K5 can patrol premises or open territory, and when suspicious activity is detected, the robot calls for help and starts a live broadcast of the image from the camera, hitech.newsru.com reports.
Note that this is not the first incident related to K5. So, in July last year, a robot Knightscope, working in the shopping centre of Stanford, knocked down a 16-month-old baby and then moved it. According to the mother of the boy, the robot pushed her son in the head, after which he fell to the floor face down. At the same time, the robot did not stop and continued to move. As a result, the mechanism weighing over 136 kg moved the child's leg, leaving a wide and conspicuous mark on it. Fortunately, this incident was limited - the baby's bones remained intact.