İnformatika fənni üzrə doktorluq imtahanlarında 656 doktorant və dissertant iştirak edib İyul 18, 2017 | 12:24 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda doktorant və dissertantların informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları başa çatdı.
Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin (TİM) rəhbəri Rəsmiyyə Mahmudovanın verdiyi məlumata görə, bu sessiyada 285-i doktorant, 371-i dissertant olmaqla 656 nəfər iştirak edib. Onların 19 faizi fizika-riyaziyyat və texnika elmləri, 18 faizi kimya, biologiya və tibb elmləri, 8 faizi yer, kənd təsərrüfatı və coğrafiya elmləri, 55 faizi isə ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və humanitar elmlər üzrə ixtisaslaşan doktorant və dissertantlardır.
İmtahanlarda iştirak etmiş tədqiqatçıların 113 nəfəri AMEA-nın, 543 nəfəri isə digər elm və təhsil müəssisələrinin doktorant və dissertantlarıdır. İmtahan verənlərin 35 faizi  kişilər, 65 faizi isə qadınlardır.
2017-ci ilin fevral ayından başlayaraq imtahanlara hazırlıq məqsədilə doktorant və dissertantlar üçün institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində müxtəlif müddətli kurslar təşkil olunub. Bu kurslarda informatikanın nəzəri və praktiki əsasları tədris edilib. Elmi tədqiqatçılar üçün sınaq imtahanları keçirilib, imtahanın ümumi qaydaları haqqında zəruri məlumatlar verilib.
Qeyd edək ki, 2003-cü ildən etibarən respublikanın bütün doktorant və dissertantlarına informatika fənninin tədrisi və doktorluq imtahanlarının qəbulu mərkəzləşdirilmiş qaydada İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilir. AMEA rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə doktorant və dissertantlar üçün informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları 2013-cü ilin iyun ayından başlayaraq elektron test üsulu ilə aparılır və nəticələr imtahan başa çatan kimi məlum olur. İmtahan prosesinə TİM-də quraşdırılmış video-müşahidə sistemi vasitəsilə nəzarət edilir.

656 PhD students and candidates for a degree took part in doctoral examinations on Computer Science July 18, 2017 | 12:24 / Important events
Doctoral exams on computer science were terminated at the Institute of Information Technology of ANAS.
656 took part in the session, 285 were PhD students, and 371 were candidates for a degree. 19% of PhD students and candidates for a degree were specialized in the field of physical and mathematical and technical sciences, 18% - in the chemical, biological and medical sciences, 8% in the Earth sciences, in the agrarian and geographical sciences, 55% in the socio-political, socio-economic and humanitarian sciences, head of the Training and Innovation Center (UIC) Rasmiya Makhmudova gave information.
113 of participants were PhD students of ANAS, 543  were from other scientific and educational structures. 35% of the exam participants were men, 65% were women.
Since September 2017, various courses for PhD students and candidates for a degree have been organized in order to prepare for the examinations at the Education Innovation Center (UIC). These courses taught the theoretical and practical foundations of computer science. Test examinations for scientific researchers have been conducted; the necessary information has been given on the general rules of the exam.
It should be noted that since 2003, the teaching of computer science to PhD students and candidates for a degree of the republic and the admission of doctoral examinations on Informatics has been conducted centrally at the Institute of Information Technologies. Starting from June 2013, the doctoral examinations on computer science for PhD students and candidates for a degree have been conducted by electronic testing on the initiative of ANAS leadership.