Böyük verilənlərin vizuallaşdırılması problemləri müzakirə olundu İyul 04, 2017 | 09:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun elmi seminarının növbəti iclasında “Böyük verilənlərin vizuallaşdırılması problemləri” mövzusunda məruzə dinlənildi. Məruzəni təqdim edən institutun böyük elmi işçisi Mərziyə İsmayılova vizuallaşdırma metodlarının klassifikasiyası, böyük verilənlərin vizuallaşdırılma və vizuallaşdırma alətləri, proqramlaşdırma dilləri və s. haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, verilənlərin vizuallaşdırılması onları analiz etmək məqsədilə verilənlər kolleksiyasının vizuallaşdırılmasının prinsip və metodlarını öyrənir. Tətbiq sahəsindən asılı olaraq verilənlərin vizuallaşdırılması elmi, informasiya və proqram təminatının vizuallaşdırılması kimi qruplaşdırılır.
Böyük verilənlərin vizuallaşdırılması məsələlərinə diqqət çəkən M.İsmayılova verilənlər selinin vizuallaşdırılması, vizual intellektual analiz və axtarış, vizuallaşdırmadan istifadə etməklə böyük verilənlər əsasında hadisələrin gedişinin təsviri və s. haqqında məlumat verdi.
O, həmçinin böyük verilənlərin vizuallaşdırılmasında ən çox istifadə olunan metodlardan söz açdı. Qeyd etdi ki, bu metodlara istifadə tezliyindən asılı olaraq konkret sözün və ya ifadənin çəkisinin qiyməti ilə mətnin analizində istifadə olunan bulud teqi, verilənlərin ayrı-ayrı elementlərinin əlaqəsini təqdim etmək məqsədilə klaster analizindən istifadə edən klasterqram, eləcə də böyük və çoxölçülü verilənlərin effektiv tədqiqatına və onun istifadəsi ilə dinamik 2D kürəcik diaqramların qarşılıqlı əlaqədə olmasına imkan verən dinamik diaqramlar daxildir.
M.İsmayılova böyük verilənlərin vizuallaşdırılması problemlərindən söz açaraq onun vizual küy, böyük təsvirin qavranılması, informasiya itkisi, yüksək məhsuldarlıq tələbləri, təsvirlərin yüksək sürətlə dəyişməsi kimi problemlərinin mövcud olduğunu vurğuladı.
Məruzəçi, həmçinin dünyada vizuallaşdırma sahəsində liderlik edən “Citrix”, “Vmware”, “Zoomdata”, “Datawatch”, “Data hero” və s. kimi şirkətlərin bu sahədə böyük nüfuza malik olduğunu bildirdi.
M.İsmayılova böyük verilənlərin vizuallaşdırılması üzrə keçirilən konfranslar, bu sahənin problemləri ilə məşğul olan ali məktəblər və alimlər, nəşr olunan kitab və jurnallar haqqında da ətraflı məlumat verdi.
Sonda məruzəçi qeyd etdi ki, müasir dövrdə verilənlərin analizinin perspektivli istiqamətlərindən hesab olunan vizuallaşdırma problemləri mövcud texnologiyalarla yanaşı, insanyönümlü problemlərlə də bağlıdır. Böyük sayda vizuallaşdırma metodları və alətləri arasından həll olunan məsələyə uyğununun seçilməsinin vacib məsələlərdən olduğunu söyləyən M.İsmayılova problemlərin həllində yeni metod, model, daha səmərəli alqoritmlərin işlənməsinin zəruriliyini vurğuladı.

The report on "Big data visualization problems" was delivered at the next scientific seminar of the Institute of Information Technology of ANAS. The senior researcher of the Institute, Marziye Ismayilova presented the report. She gave detailed information about classification of visualization methods visualization of big data  and visualization tools, programming languages, and so on. She said that  visualization of data studies the principles and methods of data collection visualization.  Depending on the application area, visualization of data, is grouped into scientific, information and software visualization.
Drawing attention to the issues of visualization of Big data, M.Ismayilova gave information about visualization of the data stream, visual intellectual  analysis and search,  description of the course of events based on Big Data using visualization and so on.
She also talked about the most commonly used methods in  Big data visualization. She noted that, depending on the frequency of use of these methods include cloud tag used to analyze text with a specific word or phrase weight, a  cluster program that uses cluster analysis to provide a link between the individual elements of the data, as well as, big and multidimensional data, and dynamic diagrams that allow dynamic 2D spherical diagrams to interact with their use.
M.Ismayilova spoke about the problem of visualization of big data and emphasized that there are problems such as visual noise, perception of the big image, loss of information, high productivity requirements, and high speed images.
The reporter also informed about companies "Citrix", "Vmware", "Zoomdata", "Datawatch", "Data hero" and others that  have great authority in this field.
M.Ismayilova also gave detailed information about conferences on big data visualization, high schools and scholars dealing with problems in this field, published books and magazines.
In the end, the reporter noted that the problem of visualization, which is considered to be one of the perspective directions of data analysis in modern times, is connected with the existing technologies, as well as human problems. Saying that the selection of compliance between  a large number of visualization methods and tools is one of the important issues, M.Ismayilova emphasized the necessity of developing a new method, model and more effective algorithms to solve these problems.