İnstitutun əməkdaşları Koreya Respublikasında elmi ezamiyyətdədirlər İyun 30, 2017 | 12:39 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdirləri, texnika üzrə fəlsəfə doktorları, dosentlər Yadigar İmamverdiyevFərhad Yusifov Koreya Respublikası Elektronika və Telekommunikasiya Tədqiqat İnstitutunda (Electronics and Telecommunications Research Institute, ETRI) İKT üzrə bilik mübadiləsi proqramında iştirak etmək üçün elmi ezamiyyətdədirlər.
İnstitut əməkdaşları hazırda öz tədqiqat maraqları üzrə ETRI-də aparılan qabaqcıl tədqiqat layihələrində bilavasitə iştirak edirlər. Proqram çərçivəsində, həmçinin qabaqcıl baza texnologiyaların işlənməsi və kommersiyalaşdırılmasının tam həyat tsikli üzrə koreyalı həmkarların təcrübəsinin öyrənilməsi nəzərdə tutulur.
İnstitut əməkdaşları təmsil etdikləri elmi müəssisə ilə ETRİ arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması perspektivləri barədə də müzakirələr aparacaqlar.
Qeyd edək ki, ETRI 1976-cı ildə təşkil edilmiş və dövlət tərəfindən maliyyələşdirilən aparıcı elmi-tədqiqat institutudur. Hazırda burada 2000-ə yaxın əməkdaş fəaliyyət göstərir. Qurumun əsas kampusu Decon şəhərində innovasiyalar şəhərciyi (innopolis) kimi qurulmuş Dedok elm parkında yerləşir. Koreyanının Seul, Dequ və Honam şəhərlərində, həmçinin dünyanın 20-yə yaxın ölkəsində,  o cümlədən Çin və ABŞ-da ETRI-nin elmi-tədqiqat mərkəzləri fəaliyyət göstərir.
Hazırda ETRI-də elektronika, informasiya və kommunikasiya texnologiyaları, telekommunikasiya, informasiya təhlükəsizliyi, biliklərin konvergensiyası kimi bir sıra istiqamətlərdə kompleks elmi-tədqiqat işləri aparılır və qabaqcıl texnologiyalar işlənir, onların kommersiyalaşdırılması və bir sıra sənaye sahələrinə transferləri həyata keçirilir.
Xatırladaq ki, ABŞ-da alınmış patentlərin sayına görə ETRI ardıcıl olaraq üçüncü ildir ki, liderlik edir və Massaçusets Texnologiya İnstitutu, Kaliforniya və Stenford Universitetlərini qabaqlayır.

Associates of the Institute are in the scientific mission at the Republic of Korea June 30, 2017 | 12:39 / Important events
Heads of departments of the Institute of Information Technology of ANAS, PhDs on technical sciences, associate professors Yadigar Imamverdiyev and Farhad Yusifov are in scientific mission to participate in ICT exchange program at the Electronics and Telecommunications Research Institute of Korea (Electronics and Telecommunications Research Institute, ETRI).
Employees of the Institute are directly involved in advanced research projects at ETRI for their own research interests. The program also explores the experience of Korean colleagues in the full life cycle of development and commercialization of cutting-edge base technologies.
The associates of the Institute will also discuss prospects of establishing cooperation between ETRI and their scientific institution.
Note that ETRI is the leading state-funded scientific research institute founded in 1976. There are about 2000 employees here currently. The main campus of the organization is located in the Dedok Science Park, which was established as a city of innovation in the city of Decon (innopolis). ETRI scientificresearch centers in Korea, Seoul, Deu and Honam, as well as in 20 countries in the world, including China and the USA.
At present, ETRI carries out complex research works in the fields of electronics, information and communication technologies, telecommunications, information security, convergence of knowledge and advanced technologies, their commercialization and transfer to some industries.
Let us remind that according to the number of patents in the US, ETRI has been leading the third consecutive year and ahead of the Massachusetts Institute of Technology, California and Stanford Universities.