Soyuq suda həll olan çip hazırlanıb İyun 29, 2017 | 04:00 / Texnoloji yeniliklər
Vanderbilt Universitetinin (ABŞ) tədqiqatçılar qrupu suyun temperaturu 32 dərəcə Selsidən aşağı olduqda suda həll ola bilən çipin prototipini hazırlayıblar. Çip daşına bilən elektronikada öz tətbiqini tapacaq. Bu məsələyə həsr edilmiş məqalə “ACS Applied Materials and Interfaces” jurnalında dərc olunub.
hitech.newsru.com saytının məlumatına görə, yeni materialın əsasında aşağı kritik temperaturla həll olunan polimer dayanır. Keçirici komponentlərin də həll oluna bilməsi üçün tədqiqatçılar onları bütöv metaldan deyil, gümüş nanoliflərin toxumalarından istehsal ediblər.
İstehsalçıların sözlərinə görə, onların yaratdığı material biouyğunluğa malikdir. O, tibbi məqsədlərlə və implantasiya edilən elektronikada istifadə oluna bilər. Məsələn, onun köməyi ilə çipin daşıyıcısı haqqında şəxsi məlumatların yazılacağı RFID-nişanı yaratmaq olar. Belə məlumat daşıyıcısı normal şəraitdə işləyəcək, sahibi vəfat etdikdə isə həll olacaq. Dərialtı nişanı, həmçinin bədənə buz qoymaqla məhv etmək mümkün olacaq.
Qeyd edək ki, özü məhv olan çiplərin yaradılması üzərində indiyədək bir çox alim işləyib. Belə ki, ilk dəfə 2015-ci ilin mayında İllinoys Universitetinin tədqiqatçıları istiliyin təsiri altında avtomatik məhv olan mikrosxem yaratmışdılar.

The chip dissolving in cold water
Researchers from the University of Vanderbilta (Tennessee) developed a prototype chip that dissolves in the water, although the temperature drops to 32 degrees Celsius and can be used in an inappropriate electronics. The article, cited above, was published in ACS Applied Materials & Interfaces.
The new material is based on a polymer such as a critical crystalline heat dissolution, which is used in a high quality electric motor for electric motors. To be able to dissolve the ingredients as well, the researchers have made them a nucleus of nanowolas, or a split metal, hitech.newsru.com reports.
According to the words of the developers, the material produced by biosecurity can be used in medical devices and implanted electronics. You can, for example, create RFID tags with the help of which you can save your personal data. Such information will be functional in normal conditions, but will be eliminated in case of death of the owner. If you want to watch a demonstration video clip, the subheading can also disappear, applying the body to the lips.
I'm worried that many of the self-employed chips will work. So, in 2015, the researchers from the University of Illinois at Urban-Champagne made their first full-fledged microcircuits.