Süni intellekt insanın nə qədər yaşayacağı barədə proqnoz verəcək İyun 06, 2017 | 10:33 / Maraqlı məlumatlar
Avstraliya alimləri insanın orqanlarının şəkli ilə onun ömrünün uzunluğu haqqında 69 faiz dəqiqliklə proqnoz verən süni intellekt sistemi yaradıblar.
“Pasiyentin gələcək vəziyyəti haqqında proqnoz həkimlər üçün son dərəcə əhəmiyyətlidir. Çünki bu məlumat onlara xəstənin həyatının xilas edilməsi və uzadılması üçün ən uyğun müalicəni seçməyə kömək edəcək. Bu kimi proqnozlar hələ ki, həkimlərin təcrübəsi ilə məhdudlaşır. Biz bu məsələnin həlli üçün dərin neyron şəbəkələrdən istifadə etməyin mümkünlüyünü sınaqdan keçirdik”, – deyə Avstraliya Adelaida Universitetinin alimi Lyuk Okden-Reyner bildirib.
news.rambler.ru saytının məlumatına görə, Okden-Reyner və onun həmkarları sistemin yaradılması üçün 40 pasiyentin sağlamlıq vəziyyətinin müşahidə edilməsi zamanı döş qəfəsi və qarın boşluğunun tomoqraf cihazının köməyilə əldə olunmuş bir neçə min şəklindən istifadə ediblər.
Alimlər sistemin artıq ölmüş pasiyentlərin orqanlarının şəkilləri ilə onların nə qədər yaşadıqları haqqında dəqiq proqnoz verdiyinə əmin olduqdan sonra sistemi hazırda həyatda olan pasiyentlər üzərində sınaqdan keçiriblər. Bunun üçün 8 gənc və yaşlı pasiyentdən ibarət qrup toplanaraq növbəti bir neçə il ərzində onların həyatı müşahidə altında saxlanılıb. Məlum olub ki, proqram həqiqətən də könüllülərin nə qədər yaşayacaqları haqqında düzgün proqnoz verir.
Alimlərin fikrincə, məlumat bazasının genişləndirilməsi və sınaqlara daha çox könüllünün cəlb olunması bu kimi proqnozların keyfiyyətini yüksəltməyə imkan verəcək. Hazırda Okden-Reynerin komandası neyron şəbəkənin təkmilləşdirilmiş versiyası üzərində çalışır.

Biologists have taught the computer to predict how long a person will live June 06, 2017 | 10:33 / Interesting information
Australian biologists have created an artificial intelligence system capable of predicting the life expectancy of a person from one photo of his organs with 69% accuracy, according to an article published in the journal Scientific Reports.
"The prediction of what awaits the patient is extremely important for the medical profession, as it will help them choose the treatment that is best suited for saving and prolonging the patient's life.While such predictions were limited to the experience of doctors and their eyes.We checked whether it is possible to use deep neural Network to solve this problem, "- says Luke Oakden-Rayner (Luke Oakden-Rayner) from the University of Adelaide (Australia).
The Magic of Artificial Intelligence
For this training, Oakden-Reiner and his colleagues used a collection of several thousand photographs of the chest and abdominal cavity, obtained with a tomograph during the health observations of 40 patients. This modest set of images, according to scientists, was enough to ensure that their offspring could reach the level of predictions, which are usually demonstrated by physicians trying "by sight" to determine the life span of their patients.
Convinced that the system they created correctly correctly predicts the lifespan of photographs of the bodies of already dead patients, the scientists checked how it will cope with work in "combat" conditions. To do this, they recruited a group of eight young and elderly patients, enlightened their chest with a tomograph and observed their lives for the next few years.