Dubayda ilk robot-polis fəaliyyətə başlayıb May 22, 2017 | 10:00 / Maraqlı məlumatlar
Dubayın polis xidmətinin tərkibinə “Robocop” adlı ilk robot-polis daxil edilib. Robotun hündürlüyü 170 sm, çəkisi 100 kq-dır. Robot emosiyaları müəyyənləşdirən detektorla təchiz edilib. O, insanlarda üz ifadələri və jestlərini 1,5 metrədək məsafədən “tanıyır”. Beləliklə, robot insanlarla əlaqə yarada və qanunu pozanları aşkar edə bilir.
lenta.ru saytının məlumatına görə, robot quraşdırılmış daxili naviqator sayəsində ərazidə hərəkət edir, ərəb və ingilis dilləri daxil olmaqla 6 dildə danışır. Vətəndaşlar bu robot vasitəsilə kredit kartları ilə polis xidmətlərini ödəyə bilərlər.
Küçə və ticarət mərkəzlərində patrulluq edən “Robocop” müvafiq video çəkilişlərini təqdim etməklə qanun keşikçilərinə cinayətkarları tapmaqda kömək edəcək.

The first robot policeman entered service in Dubai May 22, 2017 | 10:00 / Interesting information
The first robotic policeman Robocop is officially included in the police of Dubai. About this on Sunday, May 21, reports the publication of Arabian Business.
It is noted that the growth of the robot is 170 centimeters, weight is 100 kilograms. It is equipped with an emotion detector that recognizes the expression of people's faces and gestures at a distance of up to 1.5 meters. Thus, the robot can establish contact with people and identify violators.
The robot is guided by the terrain thanks to the built-in navigator, communicates in six languages, including English and Arabic. Citizens can pay through it police services with credit cards.
By patrolling the streets and shopping centers, Robocop will provide relevant videos and thereby help the order's guards find criminals. As stated in the police of Dubai, the robot is called upon to help people in public places, as well as to fight offenders of order and be responsible for city security.