4 aprel – Beynəlxalq İnternet Günüdür Aprel 04, 2017 | 09:00 / Maraqlı məlumatlar
Beynəlxalq İnternet Günü 1998-ci ildə Roma Papası II İohan Pavel tərəfindən təsis olunub. Onun sözlərinə görə, İnternet bir növ insan biliklərinin ensiklopediyasıdır. Buna görə də Ümumdünya hörümçək torunun hamisi ilk 20 cildlik ensiklopediyanı tərtib edən məşhur ensiklopedist Sevilyalı İsidor hesab edilə bilər. O, ilk dəfə öz işində çarpaz istinadlar sistemini tətbiq edib ki, bu da şəbəkədə istifadə edilən hiperistinadları xatırladır. Sevilyalı İsidor 636-cı ilin bu günü dünyasını dəyişib.
Bundan başqa, bu tarixin qısa yazılışı (4.04) geniş yayılmış və şəbəkənin demək olar ki, hər istifadəçisinin rastlaşdığı “HTTP 404” səhvinə uyğun gəlir.
Hələ ki, İnternet bayramının dəqiq tarixi haqqında razılıq əldə olunmayıb. Belə ki, hər ölkə Beynəlxalq İnternet Gününü bir qayda olaraq, milli domen zonasının açılışı günündə (Məsələn, Ukrayna 14 dekabr, Özbəkistan 29 aprel, Rusiya 7 aprel) qeyd edir. Bundan başqa, Rusiya Federasiyasında 30 sentyabr Ümumdünya hörümçək toru günü kimi yadda qalıb. Lakin dünya miqyasında İnternetin ən populyar bayramı 4 aprel hesab edilir.

April 4 - International Internet Day
In 1998, the International Internet Day was established by Pope John Paul II. According to him, the Internet is a kind of encyclopedia of human knowledge. Therefore, Isidore from  Seville,  who compiled the first 20-volume encyclopedia,  can be considered a founder of World Wide Web.   He has introduced a system of cross-references in his work for the first time, and they  remind hyperlinks are used in the network.
Still, there was no agreement on the exact date  of the International Internet Day. So, , as a rule, every country  marks  International Internet Day in  the opening day of the national domain zone(for example, Ukraine, December 14, Uzbekistan 29 April, Russia April 7). Moreover, the Russian Federation celebrates World Wide Web on September 30. But, in general , International Internet Day is celebrated worldwide, every year on 4th of April .