Mətnin tonallığının analizi sosial şəbəkələrdə istifadəçi məlumatlarının emosional tərkibinin qiymətləndirilməsinə imkan verir Fevral 24, 2017 | 12:30 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun sektor müdiri İradə Ələkbərova Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunmuş elmi seminarda “Emosiya informatikası: mətnin tonallığının analizi üsulları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Psixoloji proses olan emosiyanın insan hissiyyatının kompleks və mürəkkəb forması olduğunu bildirən məruzəçi emosiologiyanın İKT-nin inkişafı ilə tədricən informatikanın tədqiqat sahələrindən birinə çevrildiyini diqqətə çatdırıb.
“Emosiya haqqında məlumatı müxtəlif tipli statik və ya dinamik rejimlərdə olan informasiyadan avtomatik əldə etmək mümkündür”, – deyən sektor müdiri informasiya texnologiyalarında emosiyaların analizində müxtəlif metod və modellərdən istifadə olunduğunu söyləyib. O, üz cizgiləri, audioinformasiya, klaviaturada barmaq hərəkətlərindən əldə olunan informasiya əsasında emosiyanın təyini üsulları barədə məlumat verib.
İ.Ələkbərova mətnin tonallığını müəyyən edən faktorları təqdim edərək mətnə emosional qiymət vermək üçün tonallığın analizi sahələri, mətndə emosiyaların verilməsi üsulları, emosiyaların analizində əsas istiqamətləri, o cümlədən mətnin tonallığının analizinə dair yanaşmaları diqqətə çatdırıb.
Qeyd edib ki, sosial şəbəkələrdə mətnin tonallığının analizi istifadəçilərin məlumatlarının emosional tərkibinin qiymətləndirilməsi üçün həyata keçirilir. Mətnlərdə emosiyaların avtomatik təyini şirkətlərin sosial mediada öz məhsulları haqqında rəyləri analiz etməsinə, o cümlədən dövlət təhlükəsizliyi sahəsində qeyri-qanuni fəaliyyətlər haqqında məlumatların aşkar olunmasına imkan verir. Məruzəçinin sözlərinə görə, real zaman rejimində sosial media vasitələrində hadisələr, məhsullar, təşkilatlar, şəxslər və ölkələrin avtomatik qiymətləndirilməsi üçün “Opinion Mining” və “Sentiment analysis” alqoritmlərindən geniş istifadə olunur.
Sonda İ.Ələkbərova mətnin emosional tonallığını avtomatik müəyyənləşdirən “Tone Analyzer”, “Kanjoya”, “Lexalytics”, “Taste Analytics”, “Pulse of theNation” sistemləri, həmçinin bu sahədə keçirilmiş konfranslar, emosiyanın analizinə dair nəşrlər barədə ətraflı məlumat verib.

Analysis of text tonality allows to evaluate the emotional content of user information in social networks February 24, 2017 | 12:30 / Conferences, assemblies
Sector chief of the institute Irada Alakbarova made a presentation on topic “Emotion Informatics: analysis methods of text tonality" in a scientific seminar dedicated to the International Mother Language Day. Noting that emotion is complex and complicated form of human sensation reporter said that emotionology has become one of the areas of computer science research with the development of ICT.
"Information  about emotion can be obtained from data in different static types or dynamic modes automatically," – sector chief said.
Presenting factors that define text tonality lecturer paid attention to the tone analysis fields, methods of emotions in text, key trends in emotion analysis, including the approaches to the analysis of text tonality.
She noted that analysis of text tonality allows to evaluate the emotional content of user information in social networks.  The automatic determination of emotions allows businesses to analyze comments about their products in social media, as well as, to detect information about illegal activities in the field of national security.  According to the speaker, "Opinion Mining" and "Sentiment analysis" algorithms are widely used  for the automatic evaluation of events, products, organizations, individuals and countries in social media tools in real-time regime.
At the end, Irada Alakbarova gave detailed information about "Tone Analyzer", "Kanjoya", "Lexalytics", "Taste Analytics", "Pulse of theNation" systems that define the emotional tonality  of texts , as well as, conferences held in this area,  publications on the analysis of emotions.