Bu gün Beynəlxalq Təhlükəsiz İnternet Günüdür Fevral 07, 2017 | 10:28 / Maraqlı məlumatlar
2017-ci ildə “Dəyişin: Daha yaxşı İnternet üçün birləşin” şüarı ilə qeyd olunan Beynəlxalq Təhlükəsiz İnternet Günü 7 fevral tarixinə təsadüf edir.
Beynəlxalq Təhlükəsiz İnternet Günü (International Safer Internet Day) Avropa Komissiyasının təşəbbüsü ilə 2004-cü ildən başlayaraq hər il fevral ayının ikinci həftəsinin çərşənbə axşamında qeyd olunur. Əsas məqsəd təhlükəsiz İnterneti təbliğ etmək, xüsusən də gələcək nəsilləri qlobal şəbəkədə mövcud təhdidlərlə bağlı məlumatlandırmaq, maarifləndirmə işləri aparmaq, uşaq və yeniyetmələr arasında onlayn texnologiyalardan daha təhlükəsiz və məsuliyyətli istifadəni təbliğ etməkdir.
Həmin gün dünyanın 70-dən çox ölkəsində “Insafe” Təhlükəsiz İnternet Mərkəzləri Şəbəkəsi tərəfindən bir sıra tədbirlər təşkil edilir. Burada İnternetdə təhlükəsizliyin təmin edilməsi haqqında məruzələr dinlənilir, müzakirələr aparılır, müxtəlif fikirlər səsləndirilərək təklif və tövsiyələr bildirilir.

Safer Internet Day 2017 is being celebrated globally today, Tuesday 7th February, with the slogan ‘Be the change: Unite for a better internet’.
The Internet has been an amazing invention that has undoubtedly change the world in more ways than we can think of. Not all of those ways, unfortunately, have been positive. We can connect to people faster, find things easier, and transfer information at the speed of light. These very boons of communication can become the bane of safety. So much of our private lives and information get transferred over the internet, Safer Internet Day reminds us to protect ourselves from the dangers there and make the internet a little safer for everyone.
Globally, Safer Internet Day is celebrated in over a hundred countries, coordinated by the joint Insafe/INHOPE network, with the support of the European Commission, and national Safer Internet Centres across Europe.
The day offers the opportunity to highlight positive uses of technology and to explore the role we all play in helping to create a better and safer online community. It calls upon young people, parents, carers, teachers, social workers, law enforcement, companies, policymakers, and wider, to join together in helping to create a better internet.