İnsanabənzər robot yaradılıb Yanvar 31, 2017 | 11:00 / Texnoloji yeniliklər
İnnopolis Universitetinin (Rusiyanın Tatarıstan Respublikası) koqnitiv robot texnikası sistemləri laboratoriyasının mütəxəssisləri emosional robot yaradıblar. “Qaqarin” adlandırılmış robot həmsöhbətinin emosiyalarını (məsələn, qəzəb, sevinc, qorxu, təəccüb, nifrət və qəm) tanıya və onları sərbəst şəkildə canlandıra bilir. Rus dilində danışan robot predmetləri də tanıyır və müəyyən mövzularda söhbət edir.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, insanabənzər robot həmsöhbətini eşitməsi və onunla ünsiyyət saxlaya bilməsi üçün mikrofon və səs gücləndiricilərlə təchiz edilib, gözlərinə videokameralar quraşdırılıb. O, emosiyaları sifətinin rezin dərisinin altında gizlədilmiş 30 mühərrikin köməyilə ifadə edir.
Robot hələ ki, qismən hazırdır. İnnopolis əməkdaşları hazırda tam robotu yığmağı planlaşdırırlar. Bunun üçün onlara ilkin hesablamalara görə, 50 min dollar vəsait lazım ola bilər.
İstehsalçılar emosional robotun insanları darıxdırıcı və adi işdən xilas edərək onlara daha yaradıcı peşələrlə məşğul olmaq imkanı verəcəyinə əmindirlər.

In Tatarstan has created an emotional robot January 31, 2017 | 11:00 / Technological innovations
Specialists of the laboratory of cognitive robotics from the University Innopolis made an emotional robot. Gagarin — so they called his brainchild — the ability to recognize the emotions of the interlocutor and play them independently. Even the robot says in Russian, recognizes objects and can hold a conversation on certain topics.
So far, the robot is ready only partially — now it’s a talking and very emotional head, but employees of Innopolis plan to collect the whole robot. They, according to preliminary calculations, may need up to 50 thousand dollars, hi-news.ru  reports.
The creators of the robot believe that the emotional Android would be a good guide, consultant or employee, about freeing people from boring and routine work, allowing them to engage in more creative professions.