Mükəmməl süni intellekt (Sİ) yaratmaq üçün böyük səy və vaxt tələb olunur. “Google” kimi şirkətlər üçün ən yaxşı Sİ proqramlarının planlaşdırılması olduqca əhəmiyyətlidir. Buna görə şirkət süni intellekt yarada bilən Sİ texnologiyalarının hazırlanması haqqında qərar verib.
popmech.ru saytının məlumatına görə, süni intellekt tədqiqatı ilə məşğul olan Google Brain laboratoriyası müstəqil şəkildə Sİ yarada biləcək proqramı hazırlamağı planlaşdırırlar. Laboratoriyanın əsas vəzifəsi Sİ-nin yaradılmasına sərf olunan xərcləri əhəmiyyətli dərəcədə azaltmaq, onu daha çox əlçatan və effektiv etməkdir.
Əgər hər hansı universitet və ya korporasiya Sİ yaratmaq istərsə, tam ekspert komandası işə götürmək əvəzinə, sadəcə Sİ konstruktorunun vaxtını “borc ala” biləcək. Beləliklə, bu, süni intellektin qiymətini aşağı salmaqla yanaşı, onun daha geniş yayılmasına və sürətli inkişafına səbəb olacaq.
Üstəlik, başqa süni intellektlərin yaradılması üçün Sİ-dən istifadə onların meydana çıxma prosesini əhəmiyyətli dərəcədə sürətləndirə bilər. Bu gün Sİ texnologiyalarının məsələlərin həllini öyrənmələri üçün həftələr, bəzən isə aylar tələb olunur. Onlar hərfən anlamadıqları üçün bir sözü dəfələrlə yoxlayırlar. Mütəxəssislər əmindirlər ki,“süni süni intellekt yaradanlar” insanların heç vaxt ixtira edə bilməyəcəyi optimallaşdırma üsullarını tapa bilərlər.
“Google”un iddiasına görə, süni intellekt lazımi bilikləri insanlardan daha sürətli öyrənir. Belə ki, iki ildən sonra o, öz bioloji ixtiraçılarını tamamilə geridə qoya biləcək –  ümid edirik ki, bəşəriyyət bu inqilaba hazır olacaq.

Google’s AI is Learning to Make Other AI January 25, 2017 | 02:38 / Interesting information
The most prolific minds in AI research from groups such as Google Brain, OpenAI, DeepMind, and university research departments at the nation’s most prestigious tech schools are developing machine-learning systems that can create machine-learning systems. Researchers from Google Brain were able to design software that created an AI system to take a test that measures how well software can process language. The software did better on the test than software designed by humans.
According to MIT Technology Review, Jeff Dean, the leader of the Google Brain group, sees “automated machine learning” as the most promising research avenue for his team.“Currently the way you solve problems is you have expertise and data and computation. Can we eliminate the need for a lot of machine-learning expertise?”
If it turns out that AI can consistently perform at levels comparable to the Google Brain experiment, self-starting AI could lead to faster implementation of the technology. While this prospect is very exciting for tech enthusiasts, growing numbers of people are worried about what increased roll-outs of AI systems could mean for their livelihoods.
Automation is set to disrupt the way the economy, and even capitalism itself, has operated for centuries. In the long run, machines are cheaper than human workers. There’s no need to worry about vacation time, unionization, heath insurance, or many other aspects of employment that people need or expect from their employers. However, this cheaper, more effective labor force will come at a great cost.
The biggest sector to be hit by the proliferation of automation will be manufacturing, especially in the developing world. President Obama even mentioned automation in his farewell address. “But the next wave of economic dislocations won’t come from overseas. It will come from the relentless pace of automation that makes a lot of good, middle-class jobs obsolete.” Industry experts tend to agree.