Yeni süni intellekt modeli intellektual qabiliyyətlərinə görə insanları üstələyir Yanvar 23, 2017 | 12:04 / Maraqlı məlumatlar
ABŞ-ın Şimal-qərb Universitetindən (Northwestern University) olan tədqiqatçılar qrupu süni intellekt sistemləri üçün standart intellekt səviyyəsinin (IQ) yoxlanılması testlərinin nəticələrinə əsasən, orta insan səviyyəsini üstələyən yeni model hazırlayıblar. Bu model daha mürəkkəb sistemlərin yaradılması istiqamətində əhəmiyyətli addımdır.
“Bizim modelimizin IQ üzrə standart testlərdə göstərdiyi nəticələr 75 faiz halda insanların nəticələrini üstələyir. Bu, sistemin intellektual qabiliyyətlərinin orta statistik insanının qabiliyyətlərindən üstün olduğunun göstəricisidir”, – yeni modelin istehsalçılarından biri olan Ken Forbus belə deyib.  Qeyd edib ki, insanlar üçün mürəkkəb olan problemlər süni intellekt üçün də çətinliklər yaradır. Bu, modelin ətraf aləmi qavramasının insanların qavranma prosesindən o qədər də fərqlənməməsindən irəli gəlir.
dailytech.info saytının məlumatına görə, yeni hesablama modeli Ken Forbus laboratoriyasının mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış “CogSketch” süni intellekt sistemləri platformasına əsaslanıb. Bu platforma sadə eskizlər şəklində təqdim edilmiş vizual informasiyanı belə real əşya və hadisələrlə əlaqələndirərək tanımaq qabiliyyətinə malikdir.
“Yeni süni intellekt sistemlərinin əksəriyyəti bizi əhatə edən aləmi tanıma və onu identifikasiya etməyə istiqamətlənib. Lakin tanıma və identifikasiya obyektlər əsaslandırıldıqda daha faydalıdır”, – K.Forbus deyib. Buna görə də, süni intellekt sistemlərinin növbəti nəsli gördükləri haqqında fikir irəli sürmək imkanına malik olmalıdırlar. Yalnız o zaman süni intellekt ən yüksək intellekt səviyyəsinə malik insanları geridə qoya biləcək.

Making A.I. Systems that See the World as Humans Do January 23, 2017 | 12:04 / Interesting information
A Northwestern University team developed a new computational model that performs at human levels on a standard intelligence test. This work is an important step toward making artificial intelligence systems that see and understand the world as humans do.
“The model performs in the 75th percentile for American adults, making it better than average,” said Northwestern Engineering’s Ken Forbus. “The problems that are hard for people are also hard for the model, providing additional evidence that its operation is capturing some important properties of human cognition.”
The new computational model is built on CogSketch, an artificial intelligence platform previously developed in Forbus’ laboratory, dailytech.info  says. The platform has the ability to solve visual problems and understand sketches in order to give immediate, interactive feedback. CogSketch also incorporates a computational model of analogy, based on Northwestern psychology professor Dedre Gentner’s structure-mapping theory.
“Most artificial intelligence research today concerning vision focuses on recognition, or labeling what is in a scene rather than reasoning about it,” Forbus said. “But recognition is only useful if it supports subsequent reasoning. Our research provides an important step toward understanding visual reasoning more broadly.”