İnsanlar və robotların münasibətləri qanunla tənzimlənəcək Yanvar 18, 2017 | 09:36 / Maraqlı məlumatlar
Avropa Parlamentinin hüquqi məsələlər üzrə komitəsi insanla robotların qarşılıqlı təsiri sferasının tənzimlənməsi üçün etik davranış kodeksinin hazırlanması təşəbbüsünü müsbət qarşılayıb.
naked-science.ru saytının məlumatına görə, təklifin müzakirəyə çıxarılmasına Avropa Parlamentinin Lüksemburqdan olan üzvü Madi Delvonun məruzəsi səbəb olub. Onun fikrincə, robot texnikasının inkişafı, onun həyatın müxtəlif sferalarına nüfuz etməsi insanın təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün hüquqi bazanın formalaşdırılmasını tələb edir. Bundan başqa, kodeks sferanın iqtisadi potensialından tam istifadəyə imkan verəcək.
Belə ki, robotlar tərəfindən vəzifəli, hüquqi və fikizi şəxslərə vurulan sosial, ekoloji, eləcə də fiziki ziyana görə məsuliyyəti müəyyənləşdirən etik davranış kodeksinin hazırlanması təklif edilir. Sənədin müddəalarından birində istehsalçılara maşının konstruksiyasında onun fövqəladə hallarda tam deaktivasiya edilməsi üçün xüsusi düymənin nəzərdə tutulması barədə tövsiyə yer alacaq.
Kodeksin icra vəziyyətini yeni struktur – robot texnikası və süni intellekt üzrə Avropa agentliyi izləyəcək. İdarə müvafiq sahənin texniki, normativ-hüquqi və etik ekspertizası ilə məşğul olacaq. Uzunmüddətli perspektivdə təşəbbüs “elektron şəxsiyyətlər”in qeydiyyatına imkan verir ki, bu da ən mürəkkəb avtonom robotların hüquqi statusunu müəyyənləşdirməyə kömək edəcək.
Səsvermənin nəticələrinə əsasən, məruzə 17 səs toplayıb, 2 deputat əleyhinə səs verib, 2 deputat isə bitərəf qalıb. Avropa Parlamenti təşəbbüslə bağlı son qərarı tam tərkibdə fevralda keçirilməsi gözlənilən iclasda verəcək. Sənəd təsdiq olunarsa, qanunvericilik statusu alacaq və ilk növbədə sürücüsüz nəqliyyat sferasına şamil ediləcək.

European Parliament to legitimize the relationship of humans and robots January 18, 2017 | 09:36 / Interesting information
EU rules for the fast-evolving field of robotics, to settle issues such as compliance with ethical standards and liability for accidents involving driverless cars, should be put forward by the EU Commission, urged the Legal Affairs Committee on Thursday.
Rapporteur Mady Delvaux (S&D, LU) said: “A growing number of areas of our daily lives are increasingly affected by robotics. In order to address this reality and to ensure that robots are and will remain in the service of humans, we urgently need to create a robust European legal framework”. Her report, approved by 17 votes to 2, with 2 abstentions, looks at robotics-related issues such as liability, safety and changes in the labour market.
MEPs stress that EU-wide rules are needed to fully exploit the economic potential of robotics and artificial intelligence and guarantee a standard level of safety and security. The EU needs to take the lead on regulatory standards, so as not to be forced to follow those set by third states, argues the report.
MEPs urge the Commission to consider creating a European agency for robotics and artificial intelligence to supply public authorities with technical, ethical and regulatory expertise.
They also propose a voluntary ethical conduct code to regulate who would be accountable for the social, environmental and human health impacts of robotics and ensure that they operate in accordance with legal, safety and ethical standards.
For example, this code should recommend that robot designers include “kill” switches so that robots can be turned off in emergencies, they add.