Doktorant və dissertantların informatika fənni üzrə doktorluq imtahanlarına start verildi Yanvar 16, 2017 | 04:00 / Mühüm hadisələr
Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda doktorant və dissertantların informatika fənni üzrə doktorluq imtahanlarına start verildi.
2016-cı ilin sentyabr ayından başlayaraq imtahanlara hazırlıq məqsədilə doktorant və dissertantlar üçün institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) müxtəlif müddətli kurslar təşkil olunub. Bu kurslarda informatikanın nəzəri və praktiki əsasları tədris edilib. Elmi tədqiqatçılar üçün sınaq imtahanları keçirilib, imtahanın ümumi qaydaları haqqında zəruri məlumatlar verilib.
İmtahanlar ildə 2 dəfə 1-31 yanvar və 15 iyun-15 iyul tarixlərində keçirilir. Müdafiə ərəfəsində olan doktorant və dissertantlar üçün isə aprel və oktyabr aylarında növbədənkənar imtahanlar təşkil olunur.
Xatırladaq ki, AMEA Gəncə Bölməsi, Naxçıvan Dövlət Universiteti və AMEA Naxçıvan Bölməsində institutun distant tədris mərkəzləri fəaliyyət göstərir. 2011-ci ildən Gəncə və Naxçıvanda yaşayan doktorant və dissertantlar TİM-də tədris olunan dərsləri məsafədən dinləyirlər. 2016-cı ildən həmin bölgələrdə yaşayan elmi tədqiqatçılar üçün informatika fənni üzrə imtahanlar da internet üzərindən distant formada keçirilir.
Qeyd edək ki, 2003-cü ildən etibarən respublikanın bütün doktorant və dissertantlarına informatika fənninin tədrisi və doktorluq imtahanlarının qəbulu mərkəzləşdirilmiş qaydada İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilir. AMEA rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə doktorant və dissertantlar üçün informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları 2013-cü ilin iyun ayından başlayaraq elektron test üsulu ilə aparılır.
Bu sessiyada Gəncədən 50, Naxçıvandan 16, ümumilikdə isə 600-ə yaxın doktorant və dissertantın imtahan verəcəyi gözlənilir.

Doctoral exams of doctoral students and candidates for a degree in computer science launched January 16, 2017 | 04:00 / Important events
Today, the Institute of Information Technology of ANAS launched doctoral exams of doctoral students and candidates for a degree in computer science.
Since September 2016, a variety of courses for doctoral students and candidates have been organized  in order to prepare for the exams at the Training and Innovation Centre (TIC) of the Institute. These courses were taught theoretical and practical foundations of computer science.
Exams are held 2 times a year - 1 - 31 January and 15 June - 15 July. Extraordinary exams are organized for doctoral students and candidates who are on the eve of defensein April and October.
Recall that Institute’s distance learning centers are operating in the Ganja Branch of ANAS, Nakhchivan State University and Nakhchivan Division of ANAS. Since 2011, doctoral students and candidates from Ganja and Nakhchivan have been listened to distance learning classes at TIC. Since 2016 for researchers living in these regions, exam in computer science have been held in a remote form via the Internet.
Note that, since 2003, teaching doctoral students and candidates of the republicand receiving doctoral examinations in Informatics  have been held in a centralized manner at the Institute of Information Technology. On the initiative of ANAS, since June 2013, the doctoral exams in science for doctoral students and candidates are carried out by the electronic test.
At that session, it is expected to involve a total of about 600 doctoral students and candidates, including 50 from Ganja, 16 from Nakhchivan.