3D-çap bazarının həcmi il ərzində 22 faiz artacaq Yanvar 11, 2017 | 04:00 / Maraqlı məlumatlar
“IDC” analitiklərinin qiymətləndirməsinə görə, 2016-cı ildə 3D-printerlər, onlar üçün materiallar, proqram təminatı və əlaqədar xidmətlərin satın alınmasına 13,2 milyard dollar xərclənib. Növbəti illərdə sözügedən bazarda əldə olunan gəlir orta hesabla 22,3 faiz artaraq 2020-ci ildə 28,9 milyard dollara yaxınlaşacaq.
dailycomm.ru saytının məlumatına görə, 2015-2020-ci illərdə 3D-çap üçün avadanlıq, proqram təminatı və xidmətlər üzrə ümumi xərclərin 25 faizi ABŞ-ın payına düşəcək. Avropa, Asiya-Sakit okean regionu və Yaponiya ümumi gəlirin 50 faizini təmin edəcək. Bununla belə, ən yüksək artım tempi Yaxın Şərq və Afrika ölkələrində, həmçinin Mərkəzi və Şərqi Avropada müşahidə ediləcək.
Araşdırmaya əsasən, prototip və detalların yaradılmasını nəzərdə tutan diskret istehsal 3D-çap bazarında aparıcı istiqamətə çevriləcək. Bundan başqa, yaxın illərdə səhiyyə sahəsinin töhfəsi xeyli artacaq: 2020-ci ildə bu sektordan əldə olunan gəlir 3,1 milyard dolları ötəcək ki, bu da səhiyyə sahəsinin 3D-çap bazarının inkişafına əhəmiyyətli töhfə verən sahələrin siyahısında ikinci yeri tutmasına imkan verəcək.
Mütəxəssislər 2016-cı ildə layihələndirmə, avtomobil sənayesi üçün prototiplərin sürətli yaradılması, aviakosmik və müdafiə sahələri üçün detalların istehsalını üçölçülü çap texnologiyasının tətbiqi üzrə ən gəlirli sahələr adlandırıblar. 3D-çap texnologiyasının köməyi ilə alət və komponentlərin istehsalı da perspektivli istiqamətlərdən olacaq.

Worldwide Spending on 3D Printing Forecast to Grow at a Compound Annual Rate of 22.3% to Nearly $29 Billion in 2020 January 11, 2017 | 04:00 / Interesting information
Worldwide purchases of 3D printers, materials, software, and related services are expected to total $13.2 billion in 2016. According to a recent update to the Worldwide Semiannual 3D Printing Spending Guide from International Data Corporation (IDC), global spending on 3D printing will experience a five-year compound annual growth rate (CAGR) of 22.3% with revenues reaching $28.9 billion in 2020.
"As the 3D Printing market matures, major trends are no longer confined to North America. Regions like Western Europe and Asia/Pacific are driving stronger levels of spending across different industries," said Christopher Chute, vice president, Customer Insights and Analysis at IDC.
Discrete Manufacturing is the dominant industry for 3D printing, delivering more than two thirds of all worldwide revenues through much of the forecast. And while all the industries examined in the Spending Guide will experience revenue growth of more than 100% over the forecast period, Healthcare will leap from the number 5 position in 2016 to the number 2 spot in 2020 with revenues growing to more than $3.1 billion. This move will be driven by strong investments from healthcare providers in both the United States and Western Europe.
The use cases that will generate the largest revenues for 3D printing in 2016 are Automotive Design – Rapid Prototype Printing (more than $3.9 billion) and Aerospace and Defense Parts Printing (nearly $2.4 billion). Tools and Component Printing will also emerge as a significant market in 2016. By 2020, Dental Printing will become a strong challenger for the number 3 position in terms of worldwide revenues while Medical Implant & Device Printing, Product Creation and Prototype Printing, and Prosthetics Printing will each generate worldwide revenues of more than $1 billion.