Pilotsuz uçan taksilərin sınaqları keçirilib Yanvar 05, 2017 | 03:00 / Maraqlı məlumatlar
Çin şirkəti “EHang” pilotsuz uçan taksilərinin sınaqlarını keçirib. EHang 164” pilotsuz uçan təyyarəsinin yeni sınaqları zamanı onun manevr qabiliyyəti, idarəetməsi və gecə uçuşları yerinə yetirmək imkanı yoxlanılıb.
naked-science.ru saytının məlumatına görə,EHang 164” işıqların hər birinin sonlarında iki elektromotorun yerləşdirildiyi kvadrokopterlərin sxeminə əsasən hazırlanıb. Bu taksilərin 100 kq-a qədər ümumi çəkiyə malik sərnişinləri daşıya biləcəyi gözlənilir. Aparat saatda 100 km-ə qədər sürət toplayacaq və 23 dəqiqə ərzində havada qala biləcək.
Şirkət 2017-ci ildə də pilotsuz uçan taksilərin sınaqlarını davam etdirmək niyyətindədir. Bu taksilər 4G standartının mobil əlaqə şəbəkəsinin köməyilə idarəetməni həyata keçirəcəklər. Bundan başqa, istehsalçılar “EHang”in pilotsuz uçan taksiləri üçün yeni idarəetmə mərkəzinin sınaqlarına başlayacaqlar. Operatorlar bu mərkəzlər vasitəsilə onlarla aparata nəzarət edə biləcəklər.

The Chinese company published tests of a pilotless taxi January 05, 2017 | 03:00 / Interesting information
The Chinese company EHang posted video of tests of a passenger pilotless taxi EHang 164. Flight tests of EHang 164 were carried out in 2016. Video appeared in broad access a year later after the concept of the UAV was presented at the CES 2016 exhibition. In the middle of last year the company tested only the reduced device prototypes. Within new tests of EHang checked maneuverability, controllability and an opportunity to carry out flights at night.
The EHang 164 UAV is executed according to the scheme of the quadcopter, on the ends of each of beams of which two electric motors are placed. The last set the air screws directed up and down in motion. It is expected that the taxi will be able to transport passengers with a lump up to 100 kilograms. The device will gather speed to 100 kilometers per hour and to be airborne up to 23 minutes.
In 2017 the company intends to carry out comprehensive tests of a pilotless taxi. They will include flights under loading and control of the device by means of network of cellular communication of the standard 4G. Besides, the developer will begin tests of new control center for pilotless taxi of EHang. By means of the center operators will be able to control several tens of devices.