Mark Zukerberq ABŞ-ın prezidenti olmaq istəyir? Yanvar 05, 2017 | 12:19 / Maraqlı məlumatlar
"Facebook" sosial şəbəkəsinin qurucusu Mark Zukerberq 2017-ci il üçün öz şəxsi çağırışlarını bəyan edib. Bu çağırışlar onun prezident olmaq ambisiyası haqqında gəzən şayiələri təsdiq edir.
M.Zukerberq dünyada öz kariyerası xaricində baş verənləri öyrənmək və intellektini zənginləşdirmək üçün hər il yeni çağırışlar edir.  Onun sözlərinə görə, 2017-ci ildə əsas hədəf öz həmvətənlərini daha yaxından tanımaq üçün ABŞ-ın bütün ştatlarında olmaq və sakinlərlə münasibət qurmaqdır.
"Son illər ərzində mən 365 mil məsafəni qət etdim, öz evimi idarə etmək üçün sadə süni intellekt yaratdım, 25 kitab oxudum və Çin dilini öyrəndim. 2017-ci ildə əsas hədəfim ABŞ-ın bütün ştatlarına baş çəkmək və ilin sonuna kimi hər bir ştatda yaşayan insanlarla qarşılaşmaqdan ibarətdir. Mən artıq bir çox ştatda əhəmiyyətli vaxt keçirmişəm, bu il isə məqsədimə çatmaq üçün təxminən 30 ştata getməli olacağam", – deyə M.Zukerberq şəxsi Facebook səhifəsində yazıb.
Zukerberqin sözlərinə görə, o,  yeni səfərləri çərçivəsində çox sayda insanlarla onların necə yaşadığı, necə işlədiyi və gələcəyə dair nə düşündükləri haqqında söhbət etmək niyyətindədir. "Biz oyun qaydalarını elə dəyişdirməliyik ki, onlar hamı üçün xidmət göstərsin", – deyə Zukerberq öz fikirlərini yekunlaşdırıb.
hitech.newsru.com saytının məlumatında bildirilir ki, Facebook istifadəçilərinin bir çoxu şərhlərdə Zukerberqin ABŞ-ın növbəti prezident seçkilərində iştirak etmək və bu məqsədlə potensial seçicilərlə tanış olmaq istəyinə dair şübhələrini ifadə ediblər.
Qeyd edək ki, bir müddət öncə "İnterfax" agentliyi də Zukerberqin gələcəkdə ABŞ prezidentliyinə namizədliyini irəli sürmək niyyətində olduğuna dair məlumat yaymışdı.

Is Mark Zuckerberg planning to enter politics? January 05, 2017 | 12:19 / Interesting information
Facebook founder Mark Zuckerberg has announced a new personal challenge for the new year that is fuelling speculation that he plans to enter politics.
In previous years, he has run 365 miles, built a simple home AI, read 25 books and learnt Mandarin. Now the CEO of social media giant Facebook has revealed his 2017 challenge. He plans to visit and chat with people in every US state by the end of 2017.
“I’ve spent significant time in many states already, so I’ll need to travel to about 30 states this year to complete this challenge,” Mr Zuckerberg wrote on Facebook.
“After a tumultuous last year, my hope for this challenge is to get out and talk to more people about how they’re living, working and thinking about the future.”
"As I look around the world, I’m starting to see people and nations turning inward, against the idea of a connected world and a global community," he said during the keynote. "I hear fearful voices calling for building walls and distancing people they label as ‘others.’ I hear them calling for blocking free expression, for slowing immigration, for reducing trade, and in some cases even for cutting access to the Internet."