DARPA dalğıc və şaxtaçılar üçün rabitə sistemi hazırlayacaq Dekabr 20, 2016 | 11:00 / Maraqlı məlumatlar
Məlumdur ki, bu gün yerin altında və ya suda işləyən insanlar yer səthində olan insanlarla rahatlıqla əlaqə qura bilmir. Bu ilk növbədə, onunla bağlıdır ki, diapazonun böyük bir hissəsinin radio dalğaları Yer kürəsinin altına və ya duzlu suyun dərinliklərinə daxil olmaq imkanına malik deyil. Lakin gələcəkdə DARPA agentliyinin səyləri sayəsində vəziyyət xeyli dəyişəcək. Belə ki, bu yaxınlarda ixtisaslaşdırılmış yeni rabitə sistemi – AMEBA-nın (A Mechanically Based Antenna) hazırlanmasına başlanılacaq.
4pda.ru saytının məlumatına görə, sistem iki diapazonda işləyəcək: ultra aşağı tezlikli və çox aşağı tezlikli. AMEBA şaxtaçıları və dalğıcları mətn və səs mesajlarını indikindən daha sürətli mübadilə etməyə imkan verən etibarlı rabitə kanalları ilə təmin edəcək.
Qeyd edək ki, son dərəcə aşağı və çox aşağı tezlikli radio dalğalarının istifadə olunduğu əlaqə sistemləri uzun müddətdir ki, mövcuddur. Onlar sualtı gəmilərlə əlaqə üçün tətbiq edilir. Lakin ölçü bu kimi sistemlərin əsas çatışmazlıqlarındandır. Belə ki, bu radio dalğalarının işləməsi üçün bir neçə yüz metr hündürlüyə malik antennalar tələb olunur.
İstehsalçılar isə ölçü problemini yeni maqnit texnologiyalarının köməyi ilə həll etməyi planlaşdırırlar.

DARPA will develop communication systems for divers and miners December 20, 2016 | 11:00 / Interesting information
Today, people working under the ground or water, do not have a convenient means of communication with the surface. this is primarily due to the fact that radio waves most of the range are not able to penetrate deep underground or in salt water. However, thanks to DARPA agency efforts in the future the situation should change. According to reports, soon to begin to develop a new dedicated communications system called AMEBA (A Mechanically Based Antenna).
4pda.ru reported that the system would work in two ranges: the ultralow-frequency (1 Hz – 3 kHz) and very low frequency (3 kHz-30 kHz). According to the developers, Ameba must ensure miners and divers reliable channel of communication, which will allow to exchange text and voice messages much faster than is possible today.
It should be noted that the communication system, which uses radio waves of extremely low and extremely low frequencies, there is already a long time. They are used, for example, for communication with submarines. However, the main drawback of such systems is the size: for they require an antenna height of several hundred meters
The developers plan to solve the size problem by using new magnetic technology. However, until all the details have not been disclosed.