Kompüter dünyası və proqramlaşdırma dilləri tarixində təqdimata ehtiyacı olmayan biri varsa, bu, əlbəttə ki, kapitan Qreys Hopperdir…
Bu sözləri proqramlaşdırma sahəsində tanınmış alimlərdən olan, proqramlaşdırma tarixi üzrə bir çox kitabların müəllifi Cin Semmit səsləndirib.
Qreys Hopper 1906-cı il dekabrın 9-da Nyu-Yorkda (ABŞ) sığorta agenti Uolter Fletçerin ailəsində anadan olmuşdur. 1928-ci ildə o, Nyu-Yorkda Vassar kollecini fərqlənmə diplomu ilə bitirmiş və Yel Universitetində təhsilini davam etdirmişdir.
Burada Q.Hopper 1930-cu ildə magistr, 1934-cü ildə isə riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almışdır. 1944-cü ildə isə ASCC (Mark-1) kompüteri üçün proqramların hazırlanması ilə məşğul olmağa başlamışdır.
1951-ci ildə Hopper ilk kompilyatoru yaratdı. O, müəllifi olduğu “kompilyator” termininin mənşəyini belə izah edirdi: “Alt proqramlar kitabxanada (kompüterdə) yerləşir, buradan materialların seçilməsi kompilyasiya adlanır”.
COBOL proqramlaşdırma dilinin ixtiraçılarından biri olan Qreys Hopper 1992-ci ilin yanvarında uzun sürən xəstəlikdən sonra dünyasını dəyişmişdir.
Q.Hopperin proqramlaşdırma sahəsində göstərdiyi xidmətlər yüksək qiymətləndirilmiş, dünyanın 40-dan çox universitet və kolleci onu müxtəlif rütbələrlə təltif etmişdir. O, Məlumatların İşlənməsi və İdarə edilməsi Assosiasiyası tərəfindən informatika üzrə “İlin adamı” mükafatına layiq görülən ilk alimdir.

Today is the birthday of one of the inventors of COBOL programming language
The person who needs no introduction in the history of computer world and  programming languages, this is, of course, Captain Grace Hopper ...
These are the words of well-known scholars in the field of programming, author of many books on the history of programming,  Cin Semmit.
Hopper was born in New York City. She graduated Phi Beta Kappa from Vassar in 1928 with a bachelor's degree in mathematics and physics and earned her master's degree at Yale University in 1930.
In 1934, she earned a Ph.D. in mathematics from Yale. In 1944, she served on the Mark I computer programming staff headed by Howard H. Aiken.
In 1951,  Hopper invented the first complier. The compiler was known as the A compiler and its first version was A-0.
Hopper died in her sleep of natural causes on New Year's Day 1992 at her home in Arlington, Virginia. She is the first winner of “Computer Science Man of the Year” award from the Data Processing Management Association in 1969.