“Maye sümük” zədələnmiş sümük hüceyrəsini bərpa edəcək Dekabr 09, 2016 | 10:00 / Texnoloji yeniliklər
Bu yaxınlarda İsraildən olan həkimlər qrupu kifayət qədər tez bir zamanda yeni sümük hüceyrəsini formalaşdıran xüsusi maddə – “maye sümük” təqdim ediblər.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, “maye sümüyün” yaradılması texnologiyasının mahiyyəti pasiyentlərin piy toxumasının kök hüceyrələrindən istifadəyə əsaslanıb. Öncə həkimlər materialın çəpərini istehsal edir, xüsusi proqram təminatının köməyilə lazım olan sümüklərin üçölçülü modelini yaradırlar. Sonra bir neçə ay boyunca xüsusi barokameralarda kök hüceyrələrin bir-birindən ayrılması və hüceyrə substratından sümüyün yetişdirilməsi prosesi həyata keçirilir.
Müalicənin tam dövr müddəti 3 ay təşkil edir. Texnologiyanın yoxlanılması çənəsində travması olan 11 pasiyentin iştirakı ilə müvəffəqiyyətlə aparılıb. Hazırda ekspertlər əl və ayaq sümüklərində kliniki sınaqlara başlamağa hazırlaşırlar.

An Israeli biotech company said Monday that it has for the first time worldwide successfully used semi-liquid bone graft harvested from patients' own fat cells to repair bone loss in an early stage of a clinical trial.
For the first time worldwide, reconstruction of deficient or damaged bone tissue is achievable by growing viable human bone graft in a laboratory, and transplanting it back to the patient in a minimally invasive surgery via injection. Traditionally, grafts created from the patient's own cells involve obtaining bone samples from the pelvic crest. It is an invasive, painful, and expensive procedure. Other types of bone grafting, which use synthetic substances or cells obtained from a bone bank, risk rejection by the patient's body.
The Bonus Biogroup injected the lab-grown bone tissue into the jaws of 11 patients. The tissues successfully hardened and merged with existing bone to repair damage, the company said.