2016-cı ilin sonunadək dünya əhalisinin 50 faizi internetə çıxışa malik olacaq Noyabr 25, 2016 | 09:00 / Maraqlı məlumatlar
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) hesabatına əsasən, 2016-cı ilin sonunadək dünya əhalisinin 50 faizi internetə çıxış imkanına malik olacaq.
Ekspertlərin hesablamalarına görə, inkişaf etmiş ölkələrdə əhalinin təxminən 80 faizi, inkişaf etməkdə olan ölkələrdə 40 faizi, az inkişaf etmiş ölkələrdə isə 15 faizdən az hissəsi internetdən istifadə edir.
gazeta.ru saytının məlumatına əsasən, dünyada internetdən istifadə edənlərin sayı 47 faiz təşkil edir, 2020-ci ilədək bu göstərici 60 faizə yaxınlaşacaq. BTİ-nin proqnozuna görə, 2016-cı ilin sonunadək 3,5 milyard nəfər internetə çıxışa malik olacaq.
“2016-cı ildə insanlar internetə daxil olmur, çünki onlar daima internetdədirlər. “3G” və “4G” şəbəkələrinin geniş yayılması daha çox insanın internetdən istifadəsinə imkan yaradıb” – hesabatda deyilir.

Half the world’s population will be online by the end of 2016
By the end of 2016, almost half of the world's population will be using the internet as mobile networks grow and prices fall, but their numbers will remain concentrated in the developed world, a United Nations agency said on Tuesday.
In the world's developed countries about 80 percent of the population use the internet. But only about 40 percent in developing countries and less than 15 percent in less-developed countries are online, according to a report by the U.N.'s International Telecommunications Union (ITU).
Globally, 47 percent of the world's population is online, still far short of a U.N. target of 60 percent by 2020. Some 3.9 billion people, more than half the world's population, are not. ITU expects 3.5 billion people to have access by the end of this year.
"In 2016, people no longer go online, they are online. The spread of 3G and 4G networks across the world had brought the internet to more and more people," the report said.