Kaliforniyada müəllimlərsiz universitet fəaliyyətə başlayıb Noyabr 14, 2016 | 12:46 / Maraqlı məlumatlar
Orijinal ali məktəbdə IT-texnologiyalar araşdırılacaq və tələbələr bir-birilərini öyrədəcəklər.
ABŞ-ın Kaliforniya ştatında müəllimlərin iştirakı olmadan kompüter texnologiyalarının öyrənilməsi üzrə qeyri-adi ali məktəb açılıb.
mir24.tv saytının məlumatına görə, “42” məktəbinin adı “Qalaktika üzrə avtostop” elmi-fantastik romanından götürülüb. Bu romandakı epizodlardan birində həyatın əsas məsələsinə xüsusi kompüter vasitəsilə cavab hesablanır və 42 ədədi əldə olunur.
Beləliklə, yeni universitetdə minlərlə insan müəllimlərin köməyi olmadan kodlaşdırma və proqramlaşdırma sahəsində biliklər əldə edəcək. Buna görə də, universitetdə standart mühazirələr dinlənilməyəcək – tələbələr vahid kompüter şəbəkəsində qarşılıqlı əlaqə quraraq öz təcrübələrini bölüşəcək, birgə layihələrdə iştirak edəcək və bir-birilərinin işlərini yoxlayacaqlar.
Qeyd edək ki, Parisdə 2013-cü ildə fəaliyyətə başlamış bu layihə artıq öz effektivliyini sübut edib. Belə ki, Fransada “42”nin məzunları hazırda dünyanın “IBM”, “Amazon” və “Tesla” kimi tanınmış şirkətlərində, həmçinin öz şəxsi firmalarında çalışırlar.
“42”nin Kaliforniyada açılışı üçün isə IT-sfera üzrə nəhəng şirkətlərin (Snapchat, Periscope və Facebook) rəhbərləri tərəfindən razılıq əldə olunub.

14 November 2016 - 12:46 | Interesting information
It's called 42 - the name taken from the answer to the meaning of life, from the science fiction series The Hitchhiker's Guide to the Galaxy.
The US college, a branch of an institution in France with the same name, will train about a thousand students a year in coding and software development by getting them to help each other with projects, then mark one another's work.
This might seem like the blind leading the blind - and it's hard to imagine parents at an open day being impressed by a university offering zero contact hours.
But since 42 started in Paris in 2013, applications have been hugely oversubscribed. Recent graduates are now working at companies including IBM, Amazon, and Tesla, as well as starting their own firms.
42 was founded by French technology billionaire Xavier Niel, whose backing means there are no tuition fees and accommodation is free.
Mr Niel and his co-founders come from the world of technology and start-ups, and they are trying to do to education what Facebook did to communication and Airbnb to accommodation.
They aim to do this by combining an extreme form of "peer-to-peer learning" with project-based learning. Both are popular methods among education researchers, but they usually involve the supervision of a teacher.
Students at 42 are given a choice of projects that they might be set in a job as a software engineer - perhaps to design a website or a computer game.