Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Rasim Əliquliyevgündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırdı. İnstitutun 2014-cü il üçün fəaliyyət planının təsdiqi məsələsinin önəmliyini vurğulayaraq bu il şöbələrdə görüləcək işlər, həyata keçiriləcək layihələrin əhəmiyyətindən söz açdı. Alim institut əməkdaşlarının elmi-nəzəri fəaliyyətinin gücləndirilməsi, uğurlu elmi nəticələrin əldə olunması üçün dünyanın nüfuzlu beynəlxalq jurnallarından istifadənin vacibliyindən danışdı. R.Əliquliyev elmi kadr hazırlığında alim və mütəxəssislərin fəal iştirakı, həmçinin şöbələr səviyyəsində mütəmadi seminarların təşkilinin zəruriliyini də önə çəkdi.
İnstitutun ümumi şöbəsinin müdiri Dinara Zeynalova tapşırılan işlərlə bağlı məlumat verdi. Həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin qərar və sərəncamlarının icrası istiqamətində görülən tədbirləri diqqətə çatdırdı.
Texnika üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Yusifov institutun doktorant və dissertantlarının 2014-cü il üzrə attestasiyasının nəticələri, yeni doktorant, dissertant və elmlər doktorlarının təsdiqi məsələləri haqqında danışdı. İnformasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin müxtəlif istiqamətləri üzrə mövzulara dair 25 doktorant və dissertantdan 18 nəfərin attestasiya edildiyini, 7 nəfərə isə şərti vaxt verildiyini qeyd etdi.
Sonra bir sıra kadr məsələlərinə baxıldı. İTİ-də yeni Elm TV, Nəşriyyat və poliqrafiya, eləcə də AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi aparatının struktur bölmələrinə xidmət məqsədilə İKT sektorlarının yaradıldığı bildirildi. Sektor müdiri vəzifələrinə Xatirə CabbarzadəZülfiyyə Hənifəyeva və Etibar Vəliyev təyin olundular.
Tədbirdə həmçinin institutun fəxri fərmanının təsis edilməsi, innovativ mükafatlandırma əsasnaməsinin hazırlanması, 2014-cü il üçün institutun elmi seminarlarının planı və digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparıldı, müvafiq qərarlar qəbul olundu.

В Институте информационных технологий НАНА проводилось заседание Ученого совета
Открыв заседание, директор института, академик-секретарь НАНА, член-корреспондент НАНА, профессор Расим Алигулиев сообщил о вопросах повестки дня. Отмечая важность вопросов утверждения плана деятельности института на 2014-й год, он рассказал о работах и о важности планируемых проектов, которые должны реализоваться в этом году в отделах. Ученый отметил, что для укрепления научно-теоретической деятельности сотрудников института, а также для получения успешных научных результатов нужно использовать престижные международные журналы. Р.Алигулиев подчеркнул необходимость активного участия ученых и специалистов в подготовке научных кадров, а также о регулярном проведении семинаров в отделах.
Заведующий отделом института Динара Зейналова сообщила о выполнении порученных работ, и об исполнении указов и распоряжений Президиума НАНА.
Доктор философии по техническим наукам Фархад Юсифов объявил результаты аттестации докторантов и диссертантов 2014-го года, а также сообщил об утверждении новых докторантов, диссертантов и докторов наук. Он также отметил, что по направлению информационные технологии и информационное общество в аттестации участвовали 25 докторантов и диссертантов, среди которых 18 – прошли аттестацию, а 7 – прошли условно.
Затем был рассмотрен ряд кадровых вопросов.
Было сообщено, что в ИИТ созданы секторы Elm TV, Издательства и полиграфии, а также ИКТ, оказывающий услуги для структурных подразделений Центрального Аппарата Президиума НАНА. На должности заведующего сектором были назначены Хатира ДжаббарзадеЗульфия Ганифаева иЭтибар Велиев
На мероприятии были обсуждены и приняты соответствующие решения по поводу учреждения почетного диплома института, по подготовке положения об инновационном премировании, также по составлению плана научного семинаров на 2014-й год и др.