WikiLeaks ABŞ prezidentinin yazışmalarını İnternetə yerləşdirib Oktyabr 21, 2016 | 11:28 / Maraqlı məlumatlar
Beynəlxalq sosial internet layihəsi olan WikiLeaks ilk dəfə olaraq ABŞ prezidenti Barak Obamanın qəbul etdiyi və göndərdiyi elektron mesajları internetə yerləşdirib.
The Hill internet resursunun məlumatına əsasən, mesajlar 2008-ci ilin oktyabr ayında, B.Obama birinci prezident seçkilərində qalib gəlməmişdən öncə göndərilmişdir.
Yazışmalar Obama və ABŞ Demokrat Partiyasının üzvü Hillari Klintonun seçki qərargahının rəhbəri Con Podesta arasında aparılmışıdır. Burada Obamanın bobama@ameritech.net elektron ünvanından istifadə etdiyi göstərilir. Qeyd edək ki, indiyədək ABŞ prezidentinin bu domendən istifadə edib-etməməsi  ictimaiyyətə məlum deyildi.
Yazışmalarda onlar Obamanın mümkün prezidentliyini, onun prezident seçiləcəyi halda G20 sammitində iştirakını müzakirə ediblər. Bildirilir ki, mesajların əksəriyyəti Podesta tərəfindən göndərilib.
Dövlət, korporasiya yaxud dinə məxsus sızdırılmış məxfi məlumat və sənədləri dərc edən WikiLeaks bundan öncə də Klintonun qərargah başçısının yazışmalarının 13-cü hissəsini internetə yerləşdirmişdir.

WikiLeaks has published several emails sent to and from then-Sen. Barack Obama in October 2008, just before he won his first presidential election.
The emails sent to John Podesta, Democratic presidential nominee Hillary Clinton's campaign chairman and a longtime ally to her and former President Bill Clinton, are from bobama@ameritech.net, a domain that has never been publicly linked to the president.
The email dump is part of the massive hack of Democratic officials and its campaign apparatus that the American government has blamed on Russian actors looking to sway the 2016 presidential election.
The emails that include Obama are fairly mundane: The correspondence includes some early discussions about his potential Cabinet as well as a memo about his possible participation in the G-20 summit if elected. Most of the emails are written by top aides, with Obama only briefly chiming in