Azərbaycan dünya üzrə internet istifadəçilərinin sayına görə 36-cı yerdədir Sentyabr 22, 2016 | 11:46 / Maraqlı məlumatlar
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) “The State of Broadband” adlı yeni hesabatında Azərbaycanın ayrı-ayrı göstəricilər üzrə mövqeyi yüksəlib. Belə ki, ölkəmiz reytinq cədvəlində hər 100 nəfərə düşən  internet istifadəçilərinin sayına görə 63-cü yerdən 36-cı yerə qalxıb. Hesabata əsasən, ölkədə hər 100 nəfərdən 77-si  internet istifadəçisidir.
ICTnews” Elektron Xəbər Xidmətinin məlumatına görə, hər 100 nəfərə düşən genişzolaqlı internet istifadəçilərinin sayına görə isə Azərbaycan reytinq cədvəlində 53-cü pillədə qərarlaşıb. Hazırda ölkədə 100 nəfərə 19,76  genişzolaqlı internet istifadəçisi düşür.
Azərbaycan bu göstərici üzrə Rusiya, Türkiyə, İran, Qazaxıstan və Ermənistanı geridə qoyub. Məlumat üçün bildirək ki, sözügedən reytinqdə Monako (hər 100 nəfərə 47,47 istifadəçi) liderlik mövqeyindədir. Sonrakı yerləri İsveçrə, Lixtenşteyn, Danimarka və Niderland bölüşür.
Bundan başqa,  ölkəmiz mobil genişzolaqlı internet abunəçilərinin sayına görə də mövqeyini yaxşılaşdırıb. Belə ki, Azərbaycan dünya üzrə reytinqdə 60-cı yeri tutub. Müqayisə üçün qeyd edək ki, əvvəlki reytinqdə ölkəmiz hər 100 nəfərə düşən 46,8 abunəçi ilə 68-ci yerdə qərarlaşmışdı.

Azerbaijan ranks 36th in the world for the number of internet users September 22, 2016 | 11:46 / Interesting information
According to "The State of Broadband Report 2016" of the International Telecommunication Union (ITU), Azerbaijan has improved its position from the 63rd to 36th place in the number of internet users per 100 people. The report indicates that 77 out of every 100 people in the country are internet users.
The report also says that Azerbaijan ranks 53rd in the world for the number of broadband internet users per 100 people and that 19.76 out of every 100 people in the country are broadband internet users. Azerbaijan has left behind Russia, Turkey, Iran, Kazakhstan and Armenia in the number of broadband internet users.
It should be noted that, according to the report, Monaco ranks 1st in the world for the number of broadband internet users. 47.47 out of every 100 people in this country are broadband internet users. It is followed by Switzerland, Liechtenstein, Denmark, and the Netherlands.
Azerbaijan has also improved its position in the number of mobile broadband subscriptions. Thus, according to the report, Azerbaijan ranks 60th in the world for the number of mobile broadband subscriptions. For comparison, last year, Azerbaijan held the 68th place (46.8 subscribers per 100 people) in the world for the number of mobile broadband subscriptions, according to the previous report.