İnstitutun şöbə müdiri BMT-nin Asiya və Sakit Okean ölkələri üçün İqtisadi və Sosial Komissiyasının iclaslarında çıxış edəcək Sentyabr 16, 2016 | 10:00 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev 20-22 sentyabr 2016-cı il tarixlərdə Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçiriləcək BMT-nin Asiya və Sakit Okean ölkələri üçün İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) iclaslarında iştirak edəcək.
Ə.Əliyevin UNESCAP-ın biliklər iqtisadiyyatı və İnformasiya Cəmiyyəti üzrə Ümumdünya Sammitinin hədəfləri üçün dayanıqlı İKT üzrə regional seminarı və Mərkəzi Asiya ölkələrinin iqtisadiyyatı üçün Xüsusi Proqramın (SPECA) Tematik İşçi qrupunun VIII sessiyasının bilik əsaslı inkişafa dair görüşündə iştirakı nəzərdə tutulub.
Beynəlxalq tədbirlərin keçirilməsində məqsəd İnformasiya Cəmiyyəti üzrə Ümumdünya Sammitinin 2030-cu il üçün hədəfləri çərçivəsində qlobal şəbəkədə elektron dayanıqlılığın artırılması, İKT-nin fövqəladə hallar zamanı istifadəsinin daha səmərəli təşkili, təbii fəlakətlərin dövlətlər və biznes üzərində təsiri məsələlərinin müzakirəsidir.
Qeyd edək ki, tədbirlərdə iştirak edən nümayəndələr təmsil etdikləri ölkələrdə genişzolaqlı internet və təbii fəlakət risklərinin azaldılmasında İKT-nin roluna dair təqdimatlarla çıxış edəcəklər.

The head of department will make a report in meetings of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific Ocean countries September 16, 2016 | 10:00 / Important events
Director of the Institute of Information Technology, PhD in Economics, associate professor-Alovsat Aliyev will participate in the meetings von the UN Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP), in Almaty, Kazakhstan, on 20-22 September 2016.
A.Aliyev's presentation on Sustainable regional seminar on ICT for the objectives of the World Summit on the Information Society and knowledge of economy and Thematic Working Group meeting of Special program on the eighth session of the knowledge-based development for the economies of Central Asia (SPECA) are taken into account.
The purpose of international events is increasing electronic stability within the global network under the framework of goals for the year 2030 on Information Society, enhancing more efficient use of ICT in emergency situations, to discuss the effects of natural disasters, states and businesses.
Note that the representatives who participate in events will make presentations about the role ofInternet and reduction of natural disaster risk in their countries and broadband Internet.