Gartner: Robotlar tərəfindən robotlar hazırlanacaq Sentyabr 08, 2016 | 12:30 / Maraqlı məlumatlar
“Gartner”in texnikanın gələcəyi ilə bağlı verdiyi məlumata görə, bu gün insanların etdiklərinin daha çox hissəsi zamanla alqoritmlərin idarəetməsi altında həyata keçiriləcək ki, buna avtomobillərin və dərmanların dozasının idarə olunması və s. daxildir. Tezliklə qurğular və xidmətlərlə qarşılıqlı təsir proqramlar vasitəsilə deyil, “Apple Siri” və ya “Amazon Echo” kimi rəqəmsal köməkçilər vasitəsilə mümkün olacaq.
Analitiklər şirkətlər tərəfindən satılıb alınacaq böyük ixtisaslaşdırılmış alqoritmlər bazarının meydana çıxacağını proqnozlaşdırırlar. Bu bazarlar sifarişçilərlə qarşılıqlı təsiri və biznesin idarə olunmasını daha da avtomatlaşdıracaqlar.
Avtomobil, robot və dronlar riskə getmək, şəxslərin gizliliyini qorumaq və ya onları “nəzarətə götürməyin” lazım olub-olmadığını müəyyən edən proqramları rəhbər tutaraq yarıavtonom rejimdə hərəkət etməyə başlayacaqlar.
Sistemlər yeni sistemlər, rəqəmsal agentlər digər agentlər, robotlar isə yeni robotlar hazırlayacaqlar.

Gartner: Robots will create robots
The research firm foresees a time where algorithms--problem-solving systems,basically will increasingly take control of many of the things human now do,such as driving vehicles,dispense drugs and enforce the law.Algorithms will also replace apps and lead to personal assistants think Apple's Siri or Amazon's Echo that interact the world. By 2020,users will eschew appsand turn to these agents instead,according to gartner.
Welcome to what the firm calls post-app wolrd.
Vast markets will emerge to offer specific-function algorithms,which companies will buy and sell as they move ever deeper into automation to engage customersand operate businesses.
Cars, robots and drones will operate semi-indepentdently based on programming that will determine what risk to take whose privacy to respect and to whom"arrest", he said.
These systems will also learn and spawn new systems, "so yes ver time, agentswill create agents, robots will create robots.