İnstitutda “Süni intellekt: çağırışlar, problemlər və perspektivlər” mövzusunda ümumrespublika elmi-praktiki konfransı keçiriləcək Yanvar 23, 2020 | 11:38 2281
Bu ilin may ayında AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 17 may – Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti gününə həsr olunmuş “Süni intellekt: çağırışlar, problemlər və perspektivlər” mövzusunda ümumrespublika elmi-praktiki konfransı keçiriləcək.
İnstitutun Elmi şurasının bu gün keçirilən iclasında bu barədə danışan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev bildirdi ki, süni intellekt 4-cü sənaye inqilabının əsas trendlərindən biridir. Alimin fikrincə, bu texnologiyanın bir sıra sosial-iqtisadi problemləri mövcuddur ki, bunların araşdırılmasına ehtiyac duyulur.
Buna görə də institutun hər bir əməkdaşının süni intellekt ideologiyasının carçısına çevrilməsinin, süni intellektin ümumfəlsəfi əsasları üzrə tədqiqatların aparılmasının mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu vurğuladı.

The Republican Scientific-Practical Conference on Artificial Intelligence: Challenges, Problems and Perspectives to be held January 23, 2020 | 11:38 2284
In May, the Institute of Information Technology of ANAS will host the Republican scientific-practical conference on "Artificial Intelligence: Challenges, Problems and Perspectives", dedicated to May 17 - World Telecommunication and Information Society Day.
Today, at the meeting of the Scientific Board of the Institute, Vice-President of ANAS, director of the Institute, academician Rasim Alguliyev said that artificial intelligence is one of the main trends of the 4th industrial revolution. According to the scientist, this technology has a number of socio-economic problems that need to be researched.
He underlined the importance of turning every employee of the institute into forerunner of an artificial intellectual ideology and importance of research on the general philosophical bases of artificial intelligence.