“Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturu Konfransı” keçiriləcək İyul 11, 2018 | 10:07 4892
17-18 oktyabr 2018-ci il tarixlərdə Moldovanın paytaxtı Kişinyovda “III Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturu Konfransı” (EaPEC 2018) keçiriləcək. Tədbirdə tədqiqatçılar, şəbəkə, mədəni irs və hesablama üzrə mütəxəssislər iştirak edə bilər.
EAPEC 2018-in sessiya iclasları rəqəmsal kitabxanalar, rəqəmsal irs, açıq elm üçün elektron infrastruktur və Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən tədqiqatlara həsr olunacaq.
Tədbir çərçivəsində kibertəhlükəsizlik, bulud və infrastruktur xidməti (IaaS), eləcə də milli tədqiqat və təhsil şəbəkələri tərəfindən göstərilən xidmətlər üzrə seminarlar keçiriləcək. Konfransda, həmçinin bu sahədə tanınmış mütəxəssislərin məruzələri dinləniləcək, “Tədqiqatını işıqlandır” müsabiqəsinin qaliblərinə mükafatlar təqdim ediləcək.
Konfrans EaPConnect layihəsi çərçivəsində Avropa İttifaqı və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində (Azərbaycan, Belarusiya, Gürcüstan, Moldova və Ukrayna və s.) tədqiqat və təhsil cəmiyyətləri arasında əlaqə yaradılması məqsədi daşıyır.

Состоится «Конференция э-инфраструктуры для Восточного партнерства» Июл 11, 2018 | 10:07 4895
С 17 по 18 октября 2018 года в столице Молдавии, Кишиневе, пройдет «III Конференция э-инфраструктуры для восточного партнерства» (EaPEC 2018). На мероприятии могут принять участие исследователи, специалисты по сети, культурному наследию и вычислению.
Сессионные встречи EAPEC 2018 будут посвящены цифровым библиотекам, цифровому наследию, электронной инфраструктуре и исследованиям, финансируемым Европейской комиссией.
В рамках мероприятия пройдут семинары по кибербезопасности, облачным и инфраструктурным услугам (IaaS), а также по услугам, предоставляемым национально-исследовательскими и образовательными сетями. На конференции также будут заслушаны доклады известных специалистов в этой области, будут награждены победители конкурса «Освети свое исследование».
Целью конференции является установить связи между научно-образовательными обществами стран ЕС и Восточного партнерства (Азербайджан, Беларусь, Грузия, Молдова и Украина) в рамках проекта EaPConnect.