“Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturu Konfransı” keçiriləcək İyul 11, 2018 | 10:07 4892
17-18 oktyabr 2018-ci il tarixlərdə Moldovanın paytaxtı Kişinyovda “III Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturu Konfransı” (EaPEC 2018) keçiriləcək. Tədbirdə tədqiqatçılar, şəbəkə, mədəni irs və hesablama üzrə mütəxəssislər iştirak edə bilər.
EAPEC 2018-in sessiya iclasları rəqəmsal kitabxanalar, rəqəmsal irs, açıq elm üçün elektron infrastruktur və Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən tədqiqatlara həsr olunacaq.
Tədbir çərçivəsində kibertəhlükəsizlik, bulud və infrastruktur xidməti (IaaS), eləcə də milli tədqiqat və təhsil şəbəkələri tərəfindən göstərilən xidmətlər üzrə seminarlar keçiriləcək. Konfransda, həmçinin bu sahədə tanınmış mütəxəssislərin məruzələri dinləniləcək, “Tədqiqatını işıqlandır” müsabiqəsinin qaliblərinə mükafatlar təqdim ediləcək.
Konfrans EaPConnect layihəsi çərçivəsində Avropa İttifaqı və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində (Azərbaycan, Belarusiya, Gürcüstan, Moldova və Ukrayna və s.) tədqiqat və təhsil cəmiyyətləri arasında əlaqə yaradılması məqsədi daşıyır.

On 17-18 October, the 3rd Eastern Partnership E-infrastructures Conference (EaPEC 2018) will be held in Moldova, Chisinau.  Registration is open and policy makers, research managers and experts on networking, cultural heritage, and high- performance computing for research and education are invited to participate, along with anyone interested in exploring the conference topics.
EaPEC 2018 will include sessions on digital libraries, digital heritage and open access; e-infrastructures for open science, and EC-funded research. It will feature workshops on cybersecurity, clouds and infrastructure as a service (IaaS), and on services provided by national research and education networks. Panel discussions, lightning talks, ‘Enlighten Your Research’ awards and presentations by prominent international speakers will also enliven the event.
The conference is organised by the EaPConnect (Eastern Partnership Connect) project as part of its goal to interconnect the research and education communities in the EU and Eastern Partnership countries: Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine.