Qabaqcıl texnologiyalar və elmlər üzrə Beynəlxalq konfrans keçiriləcək May 26, 2015 | 10:00 5409
4-7 avqust 2015-ci il tarixlərdə Türkiyənin Antalya şəhərində Qabaqcıl texnologiyalar və elmlər üzrə Beynəlxalq konfrans (International Conference on Advanced Technology and Sciences – ICAT’15) keçiriləcək.
“ATScience” akademik nəşriyyat qrupu, Selcuk və Qazi universitetləri tərəfindən təşkil olunan konfransda kompüter, elektronika və energetika sahələri üzrə aparılan elmi-tədqiqatların son nəticələri təqdim olunacaq.
ICAT’15 müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən mütəxəssislərə işgüzar əlaqələrin yaradılması və qlobal tərəfdaşların tapılması, həmçinin təcrübə və yeni ideyaların mübadiləsi üçün geniş imkanlar verir.

International Conference on Advanced Technology & Sciences (ICAT'15) to be held May 26, 2015 | 10:00 5410
International Conference on Advanced Technology and Sciences – ICAT’15 will be organized by ATScience Academic Publishing Group, Selcuk University and Gazi University together with other collaborating universities in Antalya, Turkey on 04-07 August,2015. Antalya is a city on the Mediterranean coast of southwestern Turkey. It is Turkey's biggest international sea resort, located on the Turkish Riviera.
The main objective of ICAT'15 is to present the latest research and results of scientists related to Computer, Electrical & Electronics,  Energy and Mechatronics. This conference provides opportunities for the different areas delegates to exchange new ideas and application experiences face to face, to establish business or research relations and to find global partners for future collaboration.