İnkişaf etməkdə olan ölkələrin alimlərinin Elmi Tədqiqatlarda İştirakı Proqramı üzrə 2015-2016-cı illər üçün müsabiqə elan edilir Aprel 17, 2015 | 11:14 4647
AMEA-nın Elmi İnnovasiyalar Mərkəzinin ünvanına Hindistanın Elm və Texnologiya Mərkəzinin məktubu daxil olub.
İnkişaf etməkdə olan ölkələrin alimlərinin Elmi Tədqiqatlarda İştirakı Proqramı (RTF-DCS) üzrə 2015-2016-cı illər üçün elan olunan müsabiqədə Azərbaycan alimlərinin iştirakı təklif olunur.
Hindistanın Elm və Texnologiya Mərkəzinin təşəbbüsü ilə keçirilən RTF-DCS Proqramı bu ölkə hökumətinin Elm və Texnologiya Nazirliyinin elm və texnologiya departamenti tərəfindən maliyələşdirilir.
50 nəfərin iştirakı ilə 6 ay müddətinə nəzərdə tutulan bu proqram kənd təsərrüfatı, biologiya və tibb elmləri, kimya elmləri, fizika-riyaziyyat elmləri, yer elmləri, texnika elmləri, materiallar, minerallar və metallurgiya, multidisplinar və digər sahələr üzrə həyata keçiriləcək.
Müsabiqədə yaşı 40-dək olan aspirantlar, elmi işçilər, mühəndislər, texnoloqlar iştirak edə bilərlər.

Research Training Fellowship for Developing Country Scientists (RTF-DCS): Call for Applications for 2015-16 April 17, 2015 | 11:14 4650
The NAM S&T Centre invites applications from the scientists, technologists and engineers of the developing countries for the award of the Fellowships under its ‘Research Training Fellowship for Developing Country Scientists (RTF-DCS)’ scheme for the year 2015-16. The RTF-DCS Programme was initiated by the Centre three years ago with full financial support of the Government of India, Department of Science & Technology (DST) and is aimed at capacity building of the developing countries in the fields of Science & Technology through the affiliation of their scientists with the Indian scientific and academic Centres of Excellence.
The salient features of the RTF-DCS programme are as under:-
No. of Fellowships: 50
Duration of Fellowship: 6 months
Broad Disciplines, in which Fellowship are available: Agricultural Sciences; Biological and Medical Sciences; Chemical Sciences; Physical Sciences and Mathematics; Earth Sciences; Engineering Sciences; Materials, Minerals and Metallurgy; and Multi-disciplinary & Other Areas.
Eligibility Conditions: Scientists/ researchers from any developing country (except India) below 40 years of age (as on 1st January  2015) and possessing at least a Post Graduate Degree in any Natural Science subject or an equivalent degree in Technology / Engineering / Medicine / allied disciplines.