“Elektron və İnformasiya Texnologiyaları 2015 IEEE” Beynəlxalq konfransı keçiriləcək Fevral 13, 2015 | 03:00 6637
21-23 may 2015-ci il tarixlərdə İllionis ştatının DeKalb şəhərində (ABŞ) “Elektron və İnformasiya Texnologiyaları 2015 IEEE” Beynəlxalq konfransı keçiriləcək.
“IEEE” təşkilatının (The Institute of Electrical and Electronics Engineers - Elektrik və Elektronika üzrə Mühəndislik İnstitutu) keçirdiyi konfrans əsasən elektrotexnika və hesablama texnikası sahəsində elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinin müzakirəsinə yönəldilib. Tədbirdə, həmçinin workshop və dərslərin təşkili nəzərdə tutulur.
Konfransda robot texnikası, intellektual sistemlər, nanotexnologiyalar, multi-agent sistemləri, biometriya və bioinformatika, idarəetmə və identifikasiya sistemləri, teletibb, simsiz rabitə və şəbəkələr, kibertəhlükəsizlik, Data Mining, bulud texnologiyaları, hesablama texnikası, proqram mühəndisliyi və digər mövzular üzrə müzakirələr aparılacaq.

2015 IEEE International Conference on Electro/Information Technology to be held February 13, 2015 | 03:00 6638
The 2015 International Electro/Information Technology Conference, sponsored by the IEEE Region 4 (R4) will be held in  DeKalb, USA, 21-23 May 2015.  the conference is focused on basic/applied research results in the fields of electrical and computer engineering as they relate to Electrical and Computer Engineering, Information Technology, and related applications.
The purpose of the conference is to provide a forum for researchers and industrial investigators to exchange ideas and discuss developments in these growing fields. There will also be exhibits where the latest electro/information technology tools and products will be showcased. This is also an opportunity for professional activities development, workshops and tutorials.
Topics of interest include but are not limited to: Robotics and Mechatronics, Intelligent Systems and Multi-agent Systems, Control Systems and System Identification, Reconfigurable and Embedded Systems, Power Systems and Power Electronics, Solid State, Consumer and Automotive Electronics, Electronic Design Automation, Biomedical Applications, Telemedicine, Biometrics and Bioinformatics, Nanotechnology, Micro Electromechanical Systems, Wireless communications and Networking, Ad Hoc and Sensor Networks, Cyber Security, Computer Vision, and etc.