Dövlət İmtahan Mərkəzi 2019-2020-ci tədris ili üçün doktoranturaya və dissertanturaya xarici dil üzrə qəbul imtahanında iştirak etmək üçün qeydiyyat elan edir 10.01.2020    16:00
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin “Doktoranturaların yaradılması və doktoranturaya qəbul Qaydaları”nda dəyişiklik edilməsi barədə 13 noyabr 2019-cu il tarixli 443 nömrəli qərarına uyğun olaraq, Dövlət İmtahan Mərkəzi 2020-ci il yanvarın 10-dan 20-dək 2019-2020-ci tədris ili üçün doktoranturaya və dissertanturaya xarici dil üzrə qəbul imtahanında iştirak etmək üçün namizədlərin qeydiyyatını elan edir. Bu müddət ərzində 2019-cu ilin dekabrında keçirilən cari sənəd qəbulu kampaniyası dövründə doktorantura və dissertanturaya qəbul olunmaq üçün sənədlərini Azərbaycan Respublikasının doktoranturalar yaradılan ali təhsil müəssisələrinə, elmi müəssisə və təşkilatlara təqdim etmiş iddiaçılar DİM-in internet saytında (http://ekabinet.dim.gov.az) "Şəxsi kabinet"in yaradılması və istifadə qaydası”na müvafiq olaraq “Şəxsi kabinet” yaratmalı və xarici dil üzrə imtahanda iştirak etmək üçün qeydiyyatdan keçməlidirlər. Şəxsi kabinet bir dəfə yaradılır və daim istifadə edilə bilər. İmtahanda iştirak etmək üçün qeydiyyat yanvarın 20-dək aparılacaq.
İmtahanda iştirak ödənişlidir. Namizədlər ekabinet.dim.gov.az internet səhifəsində “Şəxsi kabinet” yaratdıqdan sonra həmin kabinetin pul hesabına imtahanda iştirak üçün tələb olunan 90 (doxsan) manat məbləğində pul vəsaitini (xarici dil imtahanından azad olunanlar istisna olmaqla) əlavə etməlidirlər. Qüvvədə olan müvafiq xarici dil sertifikatına malik namizədlər xarici dil imtahanından azad olunur və ərizənin təsdiqi zamanı heç bir ödəniş etmirlər. Digər namizədlər ərizələrini təsdiq edərkən onların şəxsi kabinetinin pul hesabından tələb olunan məbləğ (90 manat) silinir.
Müqayisə üçün bildiririk ki, respublikamızda müvafiq xarici dil imtahanlarında iştirak üçün iddiaçılar aşağıdakı məbləğdə ödəniş etməli olurlar: IELTS – 350 manat, TOEFL – 306 manat, TestDaF – 274 manat, DELF – 115 manat, DALF – 130 manat.
DİM-in internet saytında namizədlərin imtahan verəcəkləri xarici dilin seçiminə qoyulan tələblər haqqında ətraflı məlumat verilmişdir (http://www.dim.gov.az/news/4626/). Həmin tələbləri bir daha nəzərinizə çatdırırıq.
Xarici dil seçiminə qoyulan tələblər:
Doktoranturaya və dissertanturaya qəbul imtahanı keçirilən hər hansı bir xarici dil (ingilis, alman və ya fransız dili) üzrə aşağıda göstərilən hər hansı bir magistratura ixtisaslaşmasını (filologiya (xarici dil və ədəbiyyat üzrə dilşünaslıq və ya ədəbiyyatşünaslıq), xarici dil və ədəbiyyat müəllimliyi, xarici dil müəllimliyi və tərcümə ixtisasları üzrə ixtisaslaşmaları) bitirən namizədlər doktoranturaya qəbul zamanı ixtisaslaşma dilini xarici dil kimi seçə bilməzlər:
060201 Filologiya
- Ədəbiyyatşünaslıq (ingilis, alman və ya fransız ədəbiyyatı)
- Ədəbiyyatşünaslıq (Amerika və Böyük Britaniya ədəbiyyatı)
- Ədəbiyyatşünaslıq (xarici ölkə xalqlarının ədəbiyyatı, Amerika ədəbiyyatı)
- Dilşünaslıq (ingilis, alman və ya fransız dili)
060102 Dil və ədəbiyyat müəllimliyi
- Dil və ədəbiyyatın tədrisi metodikası və metodologiyası (ingilis, alman və ya fransız dili və ədəbiyyatı)
060103 Xarici dil müəllimliyi
- Xarici dilin tədrisi metodikası və metodologiyası (ingilis, alman və ya fransız dili)
060203 Tərcümə
- Tərcümə (ingilis, alman və ya fransız dili)
- Sinxron tərcümə (ingilis, alman və ya fransız dili)
Yuxarıda qeyd olunan hər hansı bir magistr ixtisaslaşmasını bitirən namizədlər ixtisaslaşma dili olmayan digər iki dildən birini xarici dil kimi seçməli və həmin dildən qəbul imtahanı verməlidirlər.
Digər magistr ixtisaslaşmalarını bitirən şəxslərin xarici dil seçiminə məhdudiyyət qoyulmur, yəni onlar doktoranturaya və dissertanturaya qəbul zamanı xarici dil kimi ingilis, alman və ya fransız dilini seçə bilərlər.
Qeyd: Sənəd qəbulu zamanı xarici dil seçimini düzgün etməyən və ya seçdikləri xarici dili dəyişmək istəyən şəxslər xarici dil imtahanına qeydiyyat aparılan müddət ərzində (şənbə, bazar günləri və Ümumxalq hüzn günü istisna olmaqla) DİM-in Bakı şəhəri, Mikayıl Müşfiq küçəsi, 1M ünvanında yerləşən ofisinə müraciət edib, şəxsiyyəti təsdiq edən sənədlərini və onların surətini təqdim etməklə seçimlərini dəyişə bilərlər.
Xarici dildən imtahanda keçid balını toplayan şəxslər fəlsəfədən imtahana buraxılırlar. Xarici dildən imtahanda iştirak etməyənlər fəlsəfə üzrə imtahana buraxılmırlar.
Xarici dil üzrə qüvvədə olan B2 və ya daha yüksək səviyyəli beynəlxalq dil sertifikatına (IELTS, TOEFL, TestDaF, DELF, DALF) malik olan namizədlər xarici dil üzrə qəbul imtahanından azad olunurlar. Həmin şəxslər DİM-in internet saytında şəxsi kabinet yaratdıqdan sonra şəxsiyyət vəsiqələrinin və sertifikatlarının əslini və surətini 2020-ci il yanvar ayının 13-dən 15-dək saat 10-dan 17-dək olan müddət ərzində DİM-in Bakı şəhəri, Abdulvahab Salamzadə küçəsi, 28 ünvanında (Asiya Universitetinin binasında) yerləşən ofisində yaradılan Sənəd qəbulu komissiyasına təqdim etməlidirlər. Beynəlxalq dil sertifikatının imtahan nəticələrinin keçid balına ekvivalentliyi AMEA və Təhsil Nazirliyi ilə razılaşdırılmaqla, DİM tərəfindən müəyyənləşdirilir.
Doktoranturaya və dissertanturaya xarici dillər üzrə qəbul imtahanının tarixi barədə yaxın günlərdə məlumat veriləcək.

В соответствии с постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики № 443 от 13 ноября 2019 года об изменении «Правил создания Докторантур и приема в докторантуру», Государственный экзаменационный центр с 10 по 20 января 2020 года объявляет регистрацию кандидатов для участия в вступительном экзамене по иностранному языку в докторантуру и диссертантуру на 2019-2020 учебный год. За это время в период кампании по приему документов в декабре 2019 года истцы, представившие документы для приема в докторантуру и диссертантуру в высшие учебные заведения, научные учреждения и организации Азербайджанской Республики, должны создать «Личный кабинет» и зарегистрироваться для участия в экзамене по иностранному языку. С правилами создания и использования «Личного кабинета» кандидаты смогут ознакомиться на интернет-сайте (http://ekabinet.dim.gov.az). «Личный кабинет» создается один раз и может использоваться постоянно. Регистрация для участия в экзамене будет проводиться до 20 января.
Участие в экзамене платное. После создания «Личного кабинета» на интернет-странице ekabinet.dim.gov.az кандидатом необходимо добавить на счет данного кабинета средства в стоимости 90 (девяносто) манатов, необходимые для участия в экзамене (за исключением освобожденных от экзамена по иностранному языку). Отметим, что кандидаты, имеющие соответствующий сертификат иностранного языка, освобождаются от экзамена на иностранный язык и не взимают плату за подтверждение заявления. При подтверждении заявлений других кандидатов с денежного счета их личного кабинета списывается необходимая сумма (90 манат).
Для сравнения можно отметить, что для участия в соответствующих иностранных языковых экзаменах претенденты должны заплатить следующие суммы: IELTS – 350 манат, TOEFL – 306 манат, TestDaF – 274 манат, DELF – 115 манат, DALF – 130 манат.
На интернет-сайте ГЭЦ (http://www.dim.gov.az/news/4626/) представлена подробная информация о требованиях к выбору иностранного языка, на котором кандидаты будут сдавать экзамен. Предлагаем вашему вниманию эти требования.
Требования к выбору иностранного языка
Кандидаты, окончившие нижеуказанную специализацию магистратуры (филология (языкознание или литературоведение по иностранному языку и литературе), преподавание иностранных языков и литературы, преподавание иностранных языков и специализация по переводческим специальностям), не могут выбрать язык специализации в качестве иностранного языка при приеме в докторантуру:
060201 Филология
- Литературоведение (английская, немецкая или французская литература)
- Литературоведение (Американская и Британская литература)
- Литературоведение (литература народов зарубежных стран, Американская литература)
- Языкознание (английский, немецкий или французский)
060102 Преподавание языка и литературы
- Методика и методология преподавания языка и литературы (английский, немецкий или французский язык и литература)
060103 Преподавание иностранных языков
- Методика и методология преподавания иностранного языка (английский, немецкий или французский)
060203 Перевод
- Перевод (английский, немецкий или французский)
- Синхронный перевод (английский, немецкий или французский)
Любой из указанных выше кандидатов, окончивших специализацию магистра, должен выбрать один из двух других языков, не имеющих языка специализации, как иностранный язык и сдать вступительный экзамен на этот язык.
Выбор иностранного языка лиц, окончивших другие магистерские специальности, не ограничивается, то есть они могут выбирать английский, немецкий или французский язык, как иностранный, при приеме в докторантуру и диссертацию.
Примечание: Лица, желающие сделать правильный выбор иностранного языка или изменить выбранный ими иностранный язык во время приема документов, могут обратиться в офис ГЭЦ по адресу: г. Баку, ул. Микаила Мушфиг, 1М (кроме субботы, воскресенья и Дня всенародной скорби) в течение срока регистрации экзамена на иностранный язык и предоставить документы, удостоверяющие личность, а также их копии.
Лица, набравшие проходной балл на экзамене на иностранном языке, допускаются к экзамену по философии. Те, кто не участвует в экзамене на иностранный язык, не допускаются экзамен по философии.
Кандидаты, имеющие действительный международный сертификат уровня B2 или выше по иностранному языку (IELTS, TOEFL, TestDaF, DELF, DALF), освобождаются от вступительного экзамена по иностранному языку. Эти лица после создания «Личного кабинета» на интернет-сайте ГЭЦ должны представить оригинал и копию удостоверений личности и сертификатов в комиссию по приему документов, созданную в офисе гид по адресу: г. Баку, ул. Абдулвахаба Саламзаде, 28 (здание Бакинского Азиатского университета), в период с 13 по 15 января 2020 года. Эквивалентность результатов экзамена международного языкового сертификата определяется ГЭЦ по согласованию с НАНА и Министерством образования.
В ближайщее время будет объявлена дата сдачи экзаменов по иностранным языкам для докторантуры и диссертантуры.