AMEA 2016/2017-ci tədris ili üçün doktoranturaya və dissertanturaya qəbul elan edir 24.11.2016    11:00
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 18 noyabr 2016-cı il tarixli, 601s nömrəli sərəncamı ilə təsdiq olunmuş Plana əsasən 2016/2017-ci tədris ili üçün fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya qəbul elan edir.
Fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya sənədlər 2016-cı il noyabrın 28-dən dekabrın 16-dək hər gün (şənbə və bazar günləri istisna olmaqla) saat 10:00-dan 17:00-dək qəbul ediləcək.

Azerbaijan National Academy of Sciences ANNOUNCES admission to doctoral and dissertation education in the 2016-2017 academic year 24.11.2016    11:00
According to the plan approved by decree №601s Cabinet of Ministers dated November 9, 2016, Azerbaijan National Academy of Sciences announces admission to doctoral and dissertation education on preparing PhDs and doctors on the 2016-2017 academic year.
Documents on the training program for PhD and doctoral education will be accepted from November 28, to December 16, 2016 (except Saturday and Sunday) from 10:00 to 17:00.
Admission PLANS for the preparation of doctoral students and candidates of research institutions of the Azerbaijan National Academy of Sciences in 2015