1988-ci ildə Ç.İldırım adına Azərbaycan Politexnik İnstitutunun “Avtomatika və hesablama texnikası” fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
1988-ci ildə təyinatla Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Avtomatlaşdırılmış İdarəetmə Sistemləri şöbəsinə elmi işçi vəzifəsinə qəbul olunmuşdur.
Beynəlxalq İNTERNET şəbəkəsinin Azərbaycan qovşağının yaradılması və istifadəçilərə İnternet xidmətlərin göstərilməsində və AMEA-nın www.science.az portalının yaradılmasında iştirak etmişdir. Proqram mühəndisliyinin elmi – nəzəri əsasları, proqram təminatının keyfiyyət göstəriciləri, standartalrı, verifikasiya və validasiya metodları üzrə araşdırmalar aparmışdır.
2015-ci ildən institutun dissertantıdır,  “Proqram təminatının etibarlılığının yüksəldilməsi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” adlı dissertasiya işi üzərində çalışır.
2012-ci ildən M.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialında “İnformatika” fənni üzrə məşğələlər aparır.

Тамилла Адил гызы Байрамова родилась 6 апреля 1966 года в г.Баку.
В 1988 году с отличием окончила факультет «Автоматизация и вычислительная техника» Азербайджанского политехнического института им. Ч.Илдырыма.
В 1988 году по направлению назначена на должность научного сотрудника в Отдел автоматизированных систем управления Академии наук Азербайджана.
Участвовала в создании Азербайджанского узла международной сети Интернет и предоставлении пользователям интернет-услуг, создании портала www.science.az НАНА. Проводила исследования по оценке научно-теоретических основ разработки программного обеспечения, стандартов, индикаторов качества программного обеспечения, методов верификации и валидации.
С 2015 года является диссертантом Института, работает над диссертацией на тему «Разработка методов и алгоритмов повышения надежности программного обеспечения».
С 2012 года проводит семинары по предмету «Информатика» в Бакинском филиале Московского государственного университета им. М.Ломоносова.