• Ekoloji mühəndislik və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi problemləri;
• Metro nəqliyyatında sərnişin avtomatikası qurğularının idarəetmə sistemlərinin arxitektur-texnoloji yaradılma prinsipləri işlənmiş  və  avtomatik nəzarət-buraxılış məntəqələri kompleksi hazırlanıb Bakı Metropolitenində tətbiq olunmuşdur;
• Paylanmış iyerarxik dispetçer idarəetmə sistemlərində audioxidmət vasitələrinin analizi və sintezi istiqamətləri üzrə aparılmış tədqiqat işlərinin nəticələri əsasında dispetçer danışıqlarının qeydiyyatı və uçotu sistemi işlənmiş (“Xəbərçi-1” və “Xəbərçi-1M”) və Bakı Metropolitenində tətbiq edilmişdir;
• Audio-mining texnologiyaları bazasında böyük həcmli audiobaza verilənlərinin intellektual emalı üçün metod və alqoritmlərin işlənmiş,  Call-center operatorları danışıqlarının və idarəetmə əməliyyatlarının qeydiyyatı və intellektual emalı sistemi (“Arbitr-107”) yaradılmış və “AzTelekom” İstehsalat Birliyində tətbiq edilmişdir;
• ARDNŞ-in dispetçer idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsi konsepsiyası çərçivəsində sistemin müasir lokal və şəbəkə səsyazma, arxivləşdirmə sistemləri ilə inteqrasiyası məsələləri tədqiq edilmiş, dispetçer danışıqlarının uçotu və qeydiyyatı sistemi  layihələndirilmiş, xüsusiləşdirilmiş korporativ səsyazma şəbəkə sisteminin yaradılma prinsipləri işlənmişdir;
• Nitq tranzaksiyalarının emalı metod və alqoritmlərinin işlənməsi istiqaməti üzrə telekommunikasıya kanallarından qəbul edilən səs (nitq) siqnallarının anlaşıqlıq və təbiilik meyarlarına görə keyfiyyətin qiymətləndirilməsi və artırılması üçün metod və alqoritmlər işlənmiş və tətbiq edilmişdir;
• Coğrafi informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə teleradioyayım prosesinin real zamanda monitorinqi məsələləri tədqiq edilmiş, ərazinin rəqəmsal modeli və xəritələri əsasında teleradioyayım prosesinin monitorinqi sistemlərinin yaradılması prinsipləri və konseptual modeli işlənmişdir;
• Azərbaycanda elektron tullantıların idarə edilməsi sistemlərinin yaradılması istiqamətində (qanunvericilik, texniki-texnoloji, iqtisadi-sosial, ekoloji və s. aspektləri) dünya təcrübəsinin öyrənilməsi,respublikada bu sahədə vəziyyətin monitorinqinin aparılması və idarəetmə sisteminin yaradılması məqsədilə təkliflərin işlənməsi üzrə tədqiqat işləri aparılır;
• Hal-hazırda aşağıdakı elmi-texniki problemlər üzrə tədqiqat işləri aparır:
• Azərbaycanda elektron tullantıların idarə edilməsinin prinsip və konseptual əsaslarının işlənməsi;
• Əşyaların İnterneti texnologiyalarının tətbiqi ilə milli akustik intellektual monitorinq şəbəkəsinin elmi-nəzəri və arxitektur-texnoloji əsaslarının işlənməsi.

• Проблемы аудиоинформационных технологий;
• Для создания и усовершенствования устройств пассажирской автоматики метрополитена разработан и применен в Бакинском метрополитене автоматический комплекс контрольно-пропускных пунктов. На основании результатов исследовательских работ по анализу и синтезу средств аудиоуслуг в распределенных иерархических системах диспетчерского управления, разработана система регистрации и учета диспетчерских переговоров (“Xəbərçi-1” и “Xəbərçi-1M”), которая внедрена в Бакинском метрополитене;
• При разработке эффективных методов и алгоритмов для интеллектуальной обработки данных аудиобаз большого объема на базе технологий аudiomining разработана система регистрации и интеллектуальной обработки переговоров и управленческих операций для операторов Сall-центра (“Arbitr-107”) и внедрена в Производственном Объединении “AzTelekom”;
• В рамках концепции усовершенствования Системы Диспетчерского Управления ГНКАР исследованы вопросы интеграции этой системы с современными локальными и сетевыми системами записи и архивирования переговоров, с учетом особенностей существующей системы на каждом из 4-х уровней иерархического управления. Спроектирована система учета и регистрации диспетчерских переговоров для использования на локальных уровнях, разработаны принципы создания специализированной корпоративной сетевой системы звукозаписи;
• В направлении разработки методов и алгоритмов обработки речевых транзакций разработаны и применены методы и алгоритмы для оценки и повышения качества по критериям разборчивости и натуральности звуковых (речевых) сигналов, принимаемых по телекоммуникационным каналам;
•  Исследованы вопросы мониторинга в реальном времени процесса телерадиовещания посредством применения географических информационных технологий, разработаны принципы и концептуальные модели создания системы мониторинга процесса телерадиовещания на основе цифровых моделей и карт территории;
• С целью подготовки предложений по созданию системы управления электронными отходами в республике изучен международный опыт по созданию систем управления электронными отходами (законодательные, технические, социально-экономические, экологические и др. аспекты), проведен мониторинг состояния в этой сфере в Азербайджане.