Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun təsis edilməsi haqqında Fərman imzalayıb. Sənəddə deyilir:
Elmi-texniki nailiyyətlərin insan həyatına sürətlə daxil olduğu, qloballaşma meyllərinin geniş vüsət aldığı müasir dövrdə Azərbaycan cəmiyyətində müxtəlif elm sahələri üzrə biliklərin artırılması və rəqabətədayanıqlı insan kapitalının formalaşdırılması mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Davamlı sosial-iqtisadi inkişafın təmin edilməsi, hüquqi dövlət və vətəndaş cəmiyyəti quruculuğunun sürətləndirilməsi fasiləsiz təhsil konsepsiyasını gerçəkləşdirmək və mütərəqqi maarifçilik ənənələrini davam etdirmək sahəsində yeni səmərəli mexanizmlərin yaradılmasını şərtləndirir.
Müasir informasiya cəmiyyətinin və biliklərə əsaslanan iqtisadiyyatın tələblərini nəzərə alaraq, elmi-texniki, sosial-iqtisadi, humanitar biliklərin artırılması, azərbaycançılıq məfkurəsi zəminində milli-mənəvi, dini dəyərlərin təbliği, ekoloji təfəkkürün formalaşdırılması, Azərbaycan dövlətinin daxili və xarici siyasətinin, ölkədə aparılan sosial-iqtisadi, mədəni quruculuq proseslərinin mahiyyətinin ictimaiyyətə çatdırılması məqsədi ilə, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu yaradılsın.
2. “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun Nizamnaməsi” təsdiq edilsin.
3. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun işçilərinin say həddi 20 ştat vahidi müəyyən edilsin.
4. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər kabineti:
4.1. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılmasına dair təkliflərini üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
4.2. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını üç ay müddətində təmin edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
4.3. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlasın və bunun icrası barədə üç ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
4.4. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun xərclər smetasını, ştat cədvəlini və işçilərinin aylıq vəzifə maaşlarını bir ay müddətində təsdiq edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
4.5. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun fəaliyyətinin təşkili ilə bağlı zəruri maliyyə və maddi-texniki təminat məsələlərini həll etsin;
5. Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun dövlət qeydiyyatına alınmasını bir ay müddətində təmin etsin.

На современном этапе, когда научно-технические достижения стремительно входят в жизнь человека, а тенденции глобализации получают широкий размах, важное значение представляют повышение в азербайджанском обществе знаний по различным отраслям науки и формирование конкурентоустойчивого человеческого капитала. Обеспечение устойчивого социально-экономического развития, ускорение строительства правового государства и гражданского общества обусловливают создание новых эффективных механизмов в области непрерывной реализации концепции образования и продолжения прогрессивных просветительских традиций.
Учитывая потребности современного информационного общества и основанной на знаниях экономики, в целях повышения научно-технических, социально-экономических, гуманитарных знаний, пропаганды на основе идеологии азербайджанства национально-духовных, религиозных ценностей, формирования экологического мышления, доведения до общества сути внутренней и внешней политики Азербайджанского государства, процессов проводимого в стране социально-экономического, культурного созидания, руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, постановляю:
1.Создать Фонд знаний при Президенте Азербайджанской Республики.
2.Утвердить «Устав Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики».
3.Установить численный состав работников Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики в 20 штатных единиц.
4.Кабинету Министров Азербайджанской Республики:
4.1.в трехмесячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики предложения о приведении актов Президента Азербайджанской Республики в соответствие с настоящим Указом;
4.2.в трехмесячный срок обеспечить приведение нормативно-правовых актов Кабинета Министров Азербайджанской Республики в соответствие с настоящим Указом и проинформировать об этом Президента Азербайджанской Республики;
4.3.проконтролировать приведение нормативно-правовых актов центральных органов исполнительной власти в соответствие с настоящим Указом и в трехмесячный срок проинформировать Президента Азербайджанской Республики об исполнении;
4.4.в месячный срок утвердить смету расходов, штатное расписание и ежемесячные должностные оклады работников Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики и проинформировать об этом Президента Азербайджанской Республики;
4.5.решить необходимые вопросы финансового и материально-технического обеспечения, связанные с организацией деятельности Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики;
4.6.решить другие вопросы, вытекающие из настоящего Указа.
5.Министерству юстиции Азербайджанской Республики в месячный срок обеспечить государственную регистрацию Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики.